Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Реформите в енергетиката предвиждат нови задължения за общините

Реформите в енергетиката предвиждат нови задължения за общините

28.11.2022
Реформите в енергетиката предвиждат нови задължения за общините

Кметът на Троян и заместник-председател на УС на НСОРБ Донка Михайлова докладва пред УС на Сдружението обсъждани на различни нива нормативни промени, свързани с изпълнението на заложените в Плана за възстановяване и устойчивост реформи.

Изменения в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ)

Промените в ЗЕВИ, които в момента са на обществено обсъждане, целят транспониране на Директива (ЕС) 2018/2001 за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници.

В директивата се предвиждат редица облекчения за изграждане на инсталации за енергия от възобновяеми източници както за юридически, така и за физически лица. Предвидени са нови правомощия за министъра на енергетиката, за КЕВР, за Агенцията за устойчиво енергийно развитие.

Транспонирано е изискването на Директивата (чл. 16) за създаване на звена за контакт, които да предоставят консултации и улесняват целия административен процес на кандидатстване и издаване на разрешения за реализиране на инвестиции за производство на електрическа енергия от ВИ, като през целия процес от заявителя не се изисква да контактува с други лица освен звеното за контакт.

В подготвения ЗИД на ЗЕВИ се предлага общините да изпълняват функциите на звена за контакт. Представените мотиви реферират към отговорностите на общините по издаване на част от разрешителните при изграждане на съоръжения за ВЕИ.

В рамките на дискусията в УС бе изразена позицията, че новите задължения, с които се обсъжда да бъдат натоварени общините, не кореспондират пряко с правомощията, предвидени в ЗМСМА и в същото време изискват специфична експертиза, с която местната администрация нито разполага, нито би могла да привлече, предвид настоящите нива на възнаграждения в общините.

Промени в Закона за енергетиката и Наредба за определяне на енергийна бедност

С проектозакона се предвижда общините да бъдат орган по удостоверяване на енергийна бедност и се въвеждат ангажименти на общините по оценка за енергийна бедност и определяне на лицата, които имат правото на подпомагане като енергийно бедни.

На този етап става ясно, че подкрепата, която се обсъжда, е свързана с помощи за скъпата електроенергия. На практика общините ще следва да издават удостоверения на клиенти на електроразпределителните дружества и се очаква тези документи да гарантират определени права пред тях. Независимо от органа, който ще бъде избран да издава въпросното удостоверение, следва да бъде отчетено, че оценката ще бъде много сложна, поради:

  • Неизяснена цел на квалифицирането като енергийно беден;
  • Липса на яснота за възможните права и преференции, които ще бъдат предоставяни на тази категория граждани;
  • Прецизирането на критериите и проверката за съответствие ще изисква събиране и обработка на огромен обем информация, свързана с данни, с които общините към момента не разполагат;

Обсъжданите промени, които натоварват общините с допълнителни функции, свързани с реализиране на реформите в Плана за възстановяване и устойчивост, предизвикаха оживена дискусия. Според членовете на УС остават много въпросите и неяснотите, липсата на ясна представа за цялостното преструктуриране в редица системи. Предстоят още дискусии с различните централни нива по обсъжданите ангажименти на общините, в търсене на яснота, комплексна визия за реформираните сфери и конкретика по възлаганите ангажименти.