Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Реформата в определянето на ТБО беше тема на дискусиите от първия ден на Национален форум на общинските данъчни експерти

Реформата в определянето на ТБО беше тема на дискусиите от първия ден на Национален форум на общинските данъчни експерти

28.09.2023
Реформата в определянето на ТБО беше тема на дискусиите от първия ден на Национален форум на общинските данъчни експерти

Националният форум на данъчните експерти в общините в с. Старосел, община Хисаря, събра над 120 представители на местните администрации. Събитието се организира от НСОРБ-Актив.

Промяната на нормативната уредба за въвеждането на ТБО на база количество беше тема на дискусии през първия ден от програмата на форума. В Закона за местните данъци и такси е предвидено това да се случи от 1 януари 2025 г., което налага взимането на важни управленски решения в общините. Целта е промяна в модела за заплащане на услугите по управление на отпадъци – от заплащане базирано на данъчната оценка на имота, както е в момента в България, към заплащане пропорционално на количеството изхвърлени битови отпадъци.

Тази задача е интердисциплинарна. За решаването й е необходима вътрешнообшинска работна група, за да може данъчните експерти и еколозите, разполагайки с необходимите данни, да направят точни анализи и да направят най-ефикасните предложение на Общинските съвети. Това заяви изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева в приветствието си към присъстващите и добави, че след подписания преди дни меморандум за сътрудничество между Сдружението и Националния статистически институт (НСИ), местните администрации ще могат да разполагат с данните от преброяването. Актуалната информация ще им помогне да направят точни разчети за осъществяване на ТБО реформата. На сайта на НСОРБ вече са налични инструкциите за получаване на данните от НСИ:ТУК.

Пред данъчните експерти Силвия Георгиева представи важните задачи и срокове, които предстоят до края на 2024г., част от които са приемането на Наредбата на Министерство на финансите (МФ), регламентираща ТБО изчисленията, както и подготовката на местните финанси за Еврозоната.

   

Председателят на Националния статистически институт (НСИ) доц. д-р Атанас Атанасов запозна присъстващите данъчни експерти с възможностите, които подписаният между НСИ и НСОРБ меморандум предоставя на общинските администрации. Институтът ще предоставя безвъзмездно данните от преброяването на всяка община чрез Директорите на териториалните статистически бюра (ТСБ), на база сключени индивидуални писмени споразумения с кметовете. За целта, всяка община следва да подаде заявление по образец до директора на съответното ТСБ. „На територията на страната функционират шест ТСБ, инструктирали сме директорите им относно процеса. Всяка местна администрация ще получи в стандартизиран вид данните за съответната община по 31 показателя. Важно е да се знае, че според законодателството нямаме право да предоставяме лични данни, а информация за сгради, вида жилища и обитателите им, броя на домакинствата и др.“, заяви председателят на НСИ и добави, че вече 11 общини са заявили желание за достъп до информация.

Със сроковете по приемането на Наредбата, регламентираща ТБО изчисленията, запозна данъчните експерти Пепа Петкова, гл. експерт в Дирекция „Данъчна политика“ в МФ. Тя заяви, че изготвянето й е в напреднал етап,  но очакванията са документът да бъде обсъден и гласуван от Министерски съвет до края на м. март 2024г. „Предстои съгласуването й с МОСВ, тъй като целта е данъчните експерти да извършват събиранията по нея, но еколозите да я прилагат“, каза финансовият експерт и апелира представителите на местните власти да бъдат активни с предложения по време на общественото обсъждане.

Свиленград е първата българска община, която тества модела на принципа PAYT (pay-as-you-throw – плащаш, колкото изхвърляш), като в рамките на Форума на общинските данъчни експерти заместник-кметът на общината Мария Костадинова и директорът „Общинска собственост и екология“ инж. Иванка Димитрова представиха опита по въвеждането на новия модел на управление на отпадъците.

„Работата е много и няма как да се свърши само от финансисти, данъчни или еколози. Процесът има нужда от анализ, мотивиране и представяне. Въпросът не е до много пари, а до организация на процеса, воля от страна на общинското ръководството и мотивация на гражданите“, коментира Мария Костадинова и представи стъпките, които администрацията е предприела при прилагането на пилотния проект. През 2016 г., след регулярния морфологичен анализ на отпадъците, общинският екип установява, че чрез разделно събиране, битовият отпадък може да се намали на 10-15%. Поставени са пробно 100 контейнера на принципа „от врата на врата“, като след пробен период, се увеличават на 1000. Следващият етап е приобщаването на търговските обекти. След много добра финансова обосновка, проектът е финансиран по Оперативна програма „Околна среда“ и е закупена специализирана техника.

„За да не скочи драстично ТБО за гражданите са необходими прецизни данни, точен анализ, както и инвестиция във възможността хората да разделят отпадъка. Това означава да няма райони или малки населени места без съдове за разделно събиране.“, заяви заместник-кметът на Свиленград.

Инж. Иванка Димитрова, която е и ръководител на проекта, описа стъпките, които общината е изминала за пилотното въвеждане на модела PAYT, което ще промени начина на определяне на таксата и ще доведе до намаляване генерирането на отпадъците. Системата за интелигентно управление на процесите и претегляне на генерирания отпадък е тествана в три пилотни района на територията на Свиленград - в зони с еднофамилни къщи и в такива с многофамилни жилищни сгради, както и в селата Капитан Андреево и Генералово. На индивидуалните кофи и контейнери са монтирани транспондери за идентифициране на съдовете и ултразвукови сензори за измерване на обема в тях, като те са поставени само на съдовете за битов отпадък. Съдовете се идентифицират и се заключват, за да са сигурни гражданите, че претегленият отпадък е само от съответното домакинство. За тази цел, са монтирани гравитационни ключалки и са раздадени ключове за ползването им. Сметосъбиращите машини се оборудвани с измервателни модули от сензорен тип, които определят теглото на вдигнатите кофи и контейнери преди и след изпразването им, и бордови компютри със софтуер и принтер. Информацията от сензорите се изпраща в софтуерна платформа и на информационен портал за граждани, където се съхранява и анализира. Тази система позволява да се идентифицират контейнерите, които са пълни над определен процент от обема им и дава възможност освен за визуализация на данните в реално време и за анализ на ценообразуването на услугите по сметоизвозване. Част от информацията е достъпна за потребителите и чрез мобилно приложение, с цел проследяване на количествата отпадъци, образувани от тях, и ползваните услуги по сметосъбиране. Навсякъде, където е приложена системата, се виждат резултати от намаляването на количеството депонирани битови отпадъци. Стимулира се разделното събиране на обемисти и едрогабаритни отпадъци и отпадъци от опаковки. Постепенно този модел ще се мултиплицира в цялата община. Проектът е част от пътя на Свиленград към община с нулеви отпадъци.

Първият ден от Националния форум на данъчните експерти в общините завърши с дискусия по конкретни казуси и предложения от участниците.

Партньори на събитието: