Приветствие към делегатите в Общото събрание на Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България (НАПОС-РБ) отправиха председателят на УС на НСОРБ и кмет на Община Велико Търново Даниел Панов и изпълнителният директор на Сдружението Силвия Георгиева. Събитието се проведе в Пловдив и събра 130 делегати. НАПОС-РБ отбелязва също 20 години от основаването си. На 16 юли 2004 г., именно в Пловдив, се поставят основите й от 51 действащи председатели на Общински съвети. Към момента членовете на Асоциацията са 204. Домакините на събитието - председателят на ОбС-Пловдив Атанас Узунов и зам.-кметът на Пловдив Силвия Петкова също поднесоха поздрави към участниците.
В рамките на заседанието бяха избрани нови ръководни органи на НАПОС-РБ - Управителен съвет от 25 души и Контролен съвет от 7 членове. Зам.-председатели са Атанас Телчаров от ОбС-Садово и Сейфи Мехмедали от ОбС-Джебел, а за председател на Асоциацията бе преизбран за втори мандат председателят на ОбС-Велико Търново Венцислав Спирдонов.
Изминалият мандат беше труден и изпълнен с множество кризи - здравна, политическа, икономическа. Със задължения, които ни бяха вменявани от изпълнителната власт без финансово изражение. Повече от година нямахме комуникация с правителството в един от най-трудните моменти при скока на цените на електроенергията, на горивата, на газта. Не знаехме какво да правим с европроектите, които и в момента са в застой. В момента това, което прави местната власт, заедно с изпълнителната, върви в правилната посока. Предстои ни ротация и се надявам тя да се случи и да не ходим отново на избори, защото всичко това е пагубно за местното самоуправление. Изискванията на гражданите към нас стават все повече и по-големи. Междуобщинското сътрудничество и партньорският подход на ниво регион е новата основа за европейската солидарност. За реализация на проекти ще имаме все по-малко време, ще са нужни все по-качествени проектни предложения. Това заяви Даниел Панов в обръщението си към делегатите в ОС на НАПОС-РБ. Кметът апелира ръководителите на общинските съвети да градят мостове между общинските съветници в разноцветните общински съвети. „Аз съм щастлив кмет, защото работя с общински съвет, ръководен вече трети мандат от достоен лидер, човек с високи морални качество и изострено чувство за справедливост.“, благодари той за ефективната дългогодишна работа с председателя на ОбС-Велико Търново и председател на НАПОС-РБ Венцислав Спирдонов.
"Двата избора - да бъдете председатели на общинските си съвети и да представлявате колгите си в ръководството на НАПОС-РБ, носят множество отговорности. Пожелавам Ви да бъдете сплотени и да се водите от интересите на съгражданите си в решенията си.", поздрави делегатите изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Геогриева. В рамките на събитието тя презентира основните предизвикателства и приоритети в настоящия мандат, като акцентира върху европейския финансов ресурс, предвиден за общините през 2024 г. и допустимите инвестиционни проекти; промените в ЗМСМА, уреждащи задължителното излъчване в реално време на сесиите на общинските съвети, реформата в ТБО и преминаването към еврото.
Интерес предизвика темата за възнагражденията на председателите и общинските съветници, като в дискусията Силвия Георгиева обърна внимание на някои специфики и важни моменти при определянето им.
По време на заседанието председателят на НАПОС-РБ и на Общински съвет-Велико Търново Венцислав Спирдонов представи отчетен доклад на Асоциацията и нейното развитие през последните 4 години, както и цялостен анализ за 2023 г. и за осъществените инициативи. Общото събрание прие бюджета и програмата с набелязани мерки през 2024 г., които са свързани както със законодателството, касаещо местното самоуправление, а така също с повишаване на административния капацитет.
Срещата завърши като бившите членове на УС на НАПОС-РБ и председатели на Общинските съвети на Бургас проф.Севдалина Турманова, д-р Мария Стойчева на Силистра и Бедрие Газиюмер на Черноочене, бяха удостоени със званието „почетни членове“ на Асоциацията. За активна работа и всеотдайност трите дами бяха наградени с плакет и грамота.



png.png)






