Управителният съвет на НСОРБ заседава днес в Карлово. Основните обсъждания са свързани със законодателните инициативи на Сдружението за оптимизиране отговорностите на общините, свързани със защитата на населението при бедствия, контролните правомощия на местните администрации по спазване на местните разпоредби и опазване на общинската собственост и възможностите за предоставяне правомощия на общините за контрол на движението по пътищата чрез изградените системи за видеонаблюдение. Предложенията предвиждат промени в действащото законодателство и са подготвени от работната група, създадена по инициатива на кмета на община Карлово и член на УС на НСОРБ д-р Емил Кабаиванов.
Ръководството на НСОРБ разглежда и утвърждава списък на общинските лечебни заведения за болнична помощ за дейността в труднодостъпни и отдалечени райони и обсъжда предвидените нови ангажименти на държавата и общините в областта на енергетиката, свързани с осъществяването на заложените в Плана за възстановяване и устойчивост реформи.
Обект на разискване са и механизмите за разходване на средствата от общинските бюджети през 2023 г. в условията без приет Закон за държавния бюджет за годината. В рамките на проведените срещи и разговори с Министерството на финансите бе постигнато разбиране за общата рамка на размера на средствата, но остават неяснотите относно конкретните правила, по които ще могат да бъдат извършвани разходите.
Подробности за хода на обсъжданията и взетите решения следете на сайта на НСОРБ.


png.png)






