Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Радослав Ревански, кмет на Белица и член на УС на НСОРБ: Общините сме стожер на държавността

Радослав Ревански, кмет на Белица и член на УС на НСОРБ: Общините сме стожер на държавността

12.07.2023
Радослав Ревански, кмет на Белица и член на УС на НСОРБ: Общините сме стожер на държавността

Въпреки кризите, които съпътстваха изтичащия мандат, местната власт остана единствената стабилна. Ние, кметовете, бяхме стожер на държавността и защитихме интереса на хората, казва в специално интервю за вестник „Стандарт“ кметът на община Белица и член на УС на НСОРБ Радослав Ревански.

Отношенията с централната власт винаги са предизвикателство за нас, кметовете. Още повече, че за последните две години ние общувахме със седем правителства. Основната ни тема винаги е била финансовата децентрализация и продължаваме да настояваме за това. Трябва да бъда честен - въпреки сложните комуникации имаше и няколко добри инициативи, които се реализираха. Визирам дадените от МРРБ над 400 млн. на общините за жизненоважни инфраструктурни проекти - улици, пътища, ВиК. За първи път общините имахме еднакво третиране от страна на централната власт.

Сега сме радостни, че имаме разбиране и от новото правителство в лицето на финансовия министър Асен Василев и на министъра на регионалното развитие Андрей Цеков, споделя пред изданието Радослав Ревански. Имаме уверението, че останалите 50% са налични и ще бъдат на разположение на общините да си довършим проектите.

Министър Андрей Цеков има пълната ни подкрепа за неговия приоритет относно децентрализацията и се разбрахме на първата среща, че съвсем скоро ще имаме яснота за събирането на Съвета по децентрализация към МС. Освен това се разбрахме всеки месец да имаме среща с УС на НСОРБ и да коментираме и решаваме въпросите, касаещи общините. Това е една много добра стъпка, която аз лично напълно подкрепям и ще участвам активно.

За предизвикателствата пред местната власт и най-важните задачи в оставащите месеци – четете тук.