Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Пряк достъп на общините до темите на ЕС - фокус на разговора между НСОРБ и Представителството на ЕК в България

Пряк достъп на общините до темите на ЕС - фокус на разговора между НСОРБ и Представителството на ЕК в България

17.05.2024
Пряк достъп на общините до темите на ЕС - фокус на разговора между НСОРБ и Представителството на ЕК в България

Изпълнителният директор на НСОРБ проведе работна среща с ръководителя на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България Йорданка Чобанова. Сред темите, които се обсъждаха, бяха възможностите, които мрежата „Изграждаме Европа с представители на местното самоуправление“ (BELC) предлага на местните власти, както и сътрудничество от страна на Сдружението по информиране на новите избрани лица в общините и Общинските съвети за включване в инициативата.

Европейският парламент инициира проекта „Изграждаме Европа с представители на местното самоуправление“, насочен към основаването на европейска мрежа от местни представители на изборни длъжности от всички държави членки. Целта на партньорството е подпомагане и насърчаване представителите на местното самоуправление при обективното представяне на политиките, действията и инициативите на ЕС сред избирателите си (Вижте повече за мрежата: ТУК).

Със старта на инициативата BELC през 2022 г. НСОРБ запозна местните администрации за възможността да станат част от нея. В периода 12-13 юли 2023 г. в Брюксел се проведе и първото работно посещение на българските представители в мрежата, като в делегацията участваха 22-ма кметове, председатели на Общински съвети и съветници (Повече за посещението: ТУК).

Акцент в разговора между Силвия Георгиева и Йорданка Чобанова се постави и върху начините за по-лесен и пряк достъп от местните власти до информация за Европейския съюз, чрез мрежата от нови центрове Европа Директно, действащи в 13 локации в страната: Шумен, Варна, Дупница, Русе, Враца, Видин, Бургас, Стара Загора, Габрово, Добрич, Пловдив, Смолян, Благоевград. Те са част от общо 424 информационни центъра от ново поколение, лансирани от Европейската комисия в целия ЕС. Целта на тези центрове е да укрепят важната връзка между институциите на ЕС и гражданите (Повече информация за центровете: ТУК).

Изпълнителният директор на НСОРБ потвърди готовността на Сдружението за активно партньорство и съдействие по всички теми, касаещи местната власт.