Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Проведе се първа среща на Инициативния комитет за честване 150 години от Априлското въстание

Проведе се първа среща на Инициативния комитет за честване 150 години от Априлското въстание

03.04.2026
Проведе се първа среща на Инициативния комитет за честване 150 години от Априлското въстание

Министерството на културата беше домакин на първата среща на Инициативния комитет за отбелязване на 150-годишнината от Априлското въстание – събитие, което ще бъде отбелязано с Национална програма под патронажа на президента на Република България. Срещата води министърът на културата маестро Найден Тодоров.

От страна на местните власти участие взеха кметът на община Карлово и член на УС на НСОРБ д-р Емил Кабаиванов, кметът на община Панагюрище Желязко Гагов, председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров. Присъстваха още и представители на БАН, министерствата на културата, на външните работи, на отбраната, на образованието и на туризма, съветници на президента и министър-председателя.

Обсъдиха се основните инициативи, предвидени в програмата, концепцията за цялостния календар на събитията, както и детайли, свързани с междуинституционалната координация, образователните и културни формати, възможностите за международно представяне на годишнината.

Участниците се обединиха около идеята, че отбелязването на 150 години от Априлското въстание следва да надхвърли рамката на възпоменателния календар и да се превърне в акт на историческа памет, образование и самосъзнание.

Инициативният комитет ще продължи работата си, като честванията ще обхванат цялата страна и ще включат държавни институции, общини, културни организации, научната общност, училища и българските общности в чужбина.

Източник: Община Карлово