Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Програмата за дейността на НСОРБ за 2026 г. бе приета от Общото събрание на НСОРБ

Програмата за дейността на НСОРБ за 2026 г. бе приета от Общото събрание на НСОРБ

24.02.2026
Програмата за дейността на НСОРБ за 2026 г. бе приета от Общото събрание на НСОРБ

Общото събрание на НСОРБ прие Програмата за дейността на НСОРБ за 2026 г., която бе представена от Донка Михайлова, заместник-председател на УС на НСОРБ и кмет на община Троян. Тя сподели основните тематични направления, в които ще бъдат съсредоточени усилията на организацията за защита интересите на общините, както и планираните дейности за изграждане и повишаване капацитета на общинските администрации през настоящата година.

Донка Михайлова обърна внимание на дейности по Зеления преход и енергийна ефективност, Обществения транспорт, Цифровия преход и дигиталната трансформация на общините.

Във връзка с финансовата устойчивост на общините, Донка Михайлова сподели, че през 2026 г. ще започнем и разработването на нов модел за оценка на адекватността на бюджетните субсидии. Този инструмент ще позволи да се идентифицират общини в риск и да се защитават аргументирано потребностите на местната власт пред държавата. „В контекста на потенциалната мониторингова мисия по прилагането на Европейската харта за местното самоуправление, в края на тази година, темите за децентрализацията, делегираните дейности и собствените приходи ще бъдат поставени с особена сила.“ допълни тя.

Заместник-председателят на УС на НСОРБ обърна внимание, че 2026 г. е година на ключови секторни реформи – в сектор отпадъци, енергетика, транспорт. Тя подчерта, че особено важна е продължаващата работа за преминаване към такса битови отпадъци на количество -  реформа, която ще промени изцяло модела на финансиране на услугата. НСОРБ ще настоява за създаване на нова приложима законова рамка в Закона за местните данъци и такси, реалистични срокове и финансова подкрепа за общините.

През 2026 г. НСОРБ ще инвестира в развитието на човешкия капитал в общините — чрез обучения, форуми, обмен на добри практики и разширяване на платформите за общински съветници и кметове на кметства, каза Михайлова. Ще продължи и предоставянето на безплатни тематични консултации с финансиране по проекти на НСОРБ, както и учебни пътувания в чужбина за изборни лица и общински служители, по теми, свързани с актуалните европейски политики и приоритети.

Комуникацията ще бъде стратегически акцент, особено в контекста на 30 годишнината на Сдружението, подчерта Донка Михайлова. Планирани са медийни инициативи, подкаст с БНР, видео поредици и събития, които да подчертаят ролята на общините в развитието на страната.

На международно ниво НСОРБ ще продължи да подкрепя българските представители в Комитета на регионите, Конгреса на местните власти, СЕОР, НАЛАС и ОГМВ.