„Законодателството във ВиК сектора трябва да бъде така уредено, че да дава гъвкава рамка за стопанисване и експлоатация на активите, чрез всички възможни правни форми, а не чрез централизация и държавно управление. Разбира се, с грижа за потребителите и внимание към социално уязвимите групи“. Това заяви Силвия Георгиева по време на третия панел "Ефектът на водата", в рамките на годишната конференция за строителство и инвестиции, която списание "Мениджър" организира за втора поредна година. В дискусия по темата за подлагания неколкократно на публично обсъждане проект на Закон за ВиК участие взеха инж. Лозко Лозев, председател на УС и изпълнителен директор на "Български ВиК Холдинг" ЕАД, Галина Симеонова, главен директор на Главна дирекция ОПОС в МОСВ, Васил Тренев, изпълнителен директор на "Софийска вода" и инж. Иван Моллов, изпълнителен директор на "Райкомерс Конструкшън".
Силвия Георгиева акцентира върху усилията на НСОРБ да защитава над 15 години позицията си, че законодателството в сектора трябва да дава рамка, която позволява ВиК активите да се стопанисват или директно от общините, както е в някои държави, или чрез концесии и публично-частни партньорства, какъвто е примерът със "Софийска вода", или чрез обединения между общини с междуобщински компании, каквато е практиката в скандинавските държави, или чрез публично-частни партньорства. Въпреки тези усилия, факт е последователната политика за пълна централизация с доминиращо държавно участие в управлението на водния сектор, чрез предпоставяне на държавните ВиК оператори като единствените стопанисващи ВиК инфраструктурата в страната.

Тя припомни, че през 2020 година беше предложен за обществено обсъждане изцяло нов проект на Закон за ВиК, който сега е вписан като реформа в Плана за възстановяване и би следвало да бъде приет. „Този проект е класически пример как се предлага национализация на общинска собственост чрез принудително окрупняване на останали все още функциониращи общински ВиК дружества“, заяви изпълнителният директор на НСОРБ и добави, че предложеният нормативен проект е изключително спорен, тъй като до момента три пъти е обявяван за обществено обсъждане и е получил множество негативни становища. Основното възражение на НСОРБ е срещу окрупняването на обособени територии на главна административна област без да се нарушават правата на собственост, които Конституцията повелява. Сдружението предлага да се запазят добре работещите общински ВиК дружества и да отпадне принудителното им закриване.
„Нашето законодателство не дава строги стандарти за качество на ВиК услугата, а вместо това предпоставя, че държавата чрез своите оператори единствена може да гарантира това качество. Очакваме да има разширяване на правомощията на общинските съвети", заяви Силвия Георгиева.
Галина Симеонова, главен директор на Главна дирекция ОПОС в Министерството на околната среда и водите, заяви, че предложенията за консолидация на районите идват от МОСВ, тъй като това е било отключващо условие на Европейската комисия за програмния период 2014-2020 г. „Изискването беше или намираме начин проектите ни да са по-ефективни, или ще се справяме с национален ресурс", обясни тя и добави, че общинските дружества имат малък брой служители и по-трудно се справят с новите технологии.
"Извън София и големите оператори, ВиК дружествата извършват голяма социална дейност, а тя не може да бъде измервана в пари. Дружествата в малките населени места никога не могат да излязат на печалба и там цената на анализа излиза изключително висока. От икономическа гледна точка разкъсването на още по-малки порции от тези ВиК дружества не работи", разказа инж. Лозко Лозев, председател на УС и изпълнителен директор на "Български ВиК Холдинг" ЕАД. Средностатистическият български гражданин не разбира за какво плаща. Той си мисли, че купува вода, но масово хората не разбират, че това е доставка на услуга, а не на вода, каза инж. Лозев и заключи, че е дошло време политиката да бъде извадена от ВиК сектора.
"Около 70-75% от инвестициите, които правим, са свързани с подземни активи – водопроводи и канализации. Другите инвестиции са свързани с контрол на всяка капка вода по пътя ѝ до река Искър. Бизнес планът ни е приет на Общинския съвет, но не е минал през регулатора. 260 млн. лв. планираме като инвестиции в този програмен период – за постигане на енергийна неутралност, инвестиции в машинни съоръжения. Ние не сме спирали да инвестираме и до момента са направени 72 млн. лв. инвестиции", обясни Васил Тренев, изпълнителен директор на "Софийска вода".
"Съществен е ресурсът, който получаваме по линия на европейското финансиране. Сигурно ще ги докараме до около 500 млн. годишно. Нека да ги експлоатира този, който може да осигури финансиране на този ресурс. Добър пример е "Софийска вода", каза инж. Иван Моллов, изпълнителен директор на "Райкомерс Конструкшън".
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева призова за организиране на кръгла маса с регионалния министър и министъра на околната среда и водите. "Трябва да сложим ясни параметри и не бива да затваряме с този закон вратата за концесии и публично-частни партньорства в сектора. Не бива да предпоставяме, че единствените доставчици на услуга, са държавните ВиК оператори, защото това правим с този проектозакон. Всъщност трябва да направим анализ, да кажем тежките истини за истинското финансово състояние на държавните ВиК оператори и качеството на изпълняваните от тях проекти“, заяви тя и даде пример с проектите в общините Стара Загора, Сливен, Русе и Шумен. По нейни думи, за разбитите улици и липса на вода, гражданите се обръщат към кмета, който няма отношение към проблема. Затова Общинските съвети на Върбица и Нови пазар са взели решение да напуснат ВиК Асоциацията, тъй като дружеството няма еднаква грижа за всички общини.
„Водещи в определянето на държавната политика в сектора не трябва да са изискванията за европейско финансиране, а интересът на потребителя, на българския гражданин. С общи усилия и разумни компромиси от всяка страна, ние можем да изградим добра законодателна рамка“, обобщи Силвия Георгиева.


.webp)





png.png)






