Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Приета е Наредба за документите в учрежденските архиви на държавните и общинските институции

Приета е Наредба за документите в учрежденските архиви на държавните и общинските институции

13.03.2024
Приета е Наредба за документите в учрежденските архиви на държавните и общинските институции

Министерският съвет прие Постановление за приемане на Наредба за реда за организирането, обработването, експертизата, съхранението и използването на документите в учрежденските архиви на държавните и общинските институции.

Проектът на Наредба по реда на чл. 52 от Закона за Националния архивен фонд цели създаване на единна нормативна регламентация за организиране, обработване, експертиза, съхранение и използване на документите в учрежденските архиви на държавните и общинските институции, дефиниране на критериите за определяне ценността им, както и предаването на ценните документи, включително електронните, в държавен архив, се посочва в официалното съобщение на Правителствената информационна служба.

Разширен е обхватът на методическата и контролна дейност от страна на държавните архиви в държавните и общинските институции с включването на електронните документи. Това ще доведе до организиране и проследяване на целия жизнен цикъл на електронните документи (създаване, управление, съхранение, предаване или унищожаване) с цел гарантиране на тяхната автентичност, надеждност и използваемост както от страна на държавните и общинските институции, така и от страна на държавните архиви.

Предложена е правна дефиниция на понятията „електронен архив" и „електронно архивиране на документи".