Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Преодоляване на дигиталните различия ще подкрепи регионите и градовете и ще стимулира активното гражданство

Преодоляване на дигиталните различия ще подкрепи регионите и градовете и ще стимулира активното гражданство

09.02.2023
Преодоляване на дигиталните различия ще подкрепи регионите и градовете и ще стимулира активното гражданство

Цифровата трансформация като ключов елемент за икономическото развитие и подобряване на живота на хората бе една темите за дискусии в рамките на 153-ата сесия на Европейския комитет на регионите

Осъществяването на приобщаващ цифров преход в градските и селските райони изисква повече инвестиции в мрежова инфраструктура, актуализирани стратегии за цифрова устойчивост, по-добро сътрудничество с правителствата и между държавите-членки. Това обобщи Маргрете Вестагер, заместник-председател на ЕК с ресор „Европа, подготвена за цифровата ера“.

В дискусията регионалните и местните лидери подчертаха, че готовността им за осъществяване на прехода е ключов фактор за устойчивостта на обществените услуги във времена на нарастваща зависимост от цифровите технологии, облачните услуги и оперативна съвместимост на информационни системи. Гарантираният достъп до информация и инструменти за гражданите е жизненоважна част от развитието на цифровото общество на утрешния ден.

Отношение по темата за прехода към цифровизация на местно ниво взе и кметът на Горна Оряховица Добромир Добрев. Той посочи необходимостта от преодоляване на липсата на съгласуваност между различните нива на управление както при проектирането, така и при прилагането на реформите за цифровизирането на публичните администрации.

„Инвестирането в цифровизация на парче и самоинициативата са често срещани явления сред българските общини“, заяви той и допълни, че това води до фрагментирани резултати на локално ниво, които не допринасят за прилагането на принципа „само веднъж“.

Господин Добрев подчерта и важността от осигуряване на защитени киберустойчиви комуникации и интернет във всички общински центрове. Кметът на Горна Оряховица посочи, че с плановете за възстановяване и устойчивост са заложени по-ясни цели и ресурс за насърчаване на цифровия преход на местно ниво. В същото време постигането на реални ползи от прехода ще зависят от по-добрата координация и по-целенасочени усилия между нивата на управление.