Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Правомощията на главните архитекти - акцент в заседанието на ПК по устройство на територията и недвижимото културно-историческо наследство

Правомощията на главните архитекти - акцент в заседанието на ПК по устройство на територията и недвижимото културно-историческо наследство

25.11.2022
Правомощията на главните архитекти - акцент в заседанието на ПК по устройство на територията и недвижимото културно-историческо наследство

Министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков взе участие в есенното заседание на Постоянната комисия по устройство на територията и недвижимото културно-историческо наследство към НСОРБ.Председателят на ПК и главен архитект на Столична община арх. Здравко Здравков обяви дневния ред, включващ актуални въпроси по прилагането на промените в Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони, Наредба № РД-02-20-2 от 20 декември 2017 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии, както и промените в наредбите по Закона за енергийната ефективност, с които ще се осигури нормативна осигуреност за изпълнение програмите за енергийна ефективност по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, оперативните и други програми.

*(Към момента НСОРБ провежда проучване по предложения проект на Наредба за обследване за енергийна ефективност, сертифициране и оценка на енергийните спестявания на сгради https://www.namrb.org/bg/aktualno/otchakvame-stanovishta-po-proekta-na-naredba-za-obsledvane-za-energiyna-efektivnost-sertifitsirane-i-otsenka-na-energiynite-spestyavaniya-na-sgradi)

Като приоритетно, участващите в комисията поставиха темата за отпадане на част от функциите на главните архитекти при съгласуване и одобряване на инвестиционните проекти, необходими за издаване на разрешение за строеж. Членовете се обединиха около мнението, че намеренията за ограничаване на контрола от страна на главните архитекти при разрешаване на строителството би довело до некачествен краен продукт. Участниците в срещата споделиха, че често в инвестиционните проекти, внесени за одобрение с комплексни доклади, липсва координация между различните части на проекта - геодезия, озеленяване, архитектура и конструкции не си кореспондират коректно. Резултатът е некачествено реализиране на проектите, за което крайният потребител обвинява архитекта и кмета.

„Проблемът с отговорността е важен. Начинът, по който се работи в последните десетилетия натоварва администрацията. Ако лявата ръка плаща на проектанта, а дясната – на надзора, как и къде ще се срещнат двете?“, каза арх. Здравков и добави, че могат да се анализират добри примери от Европа и да се помисли за преразпределяне на ролите в целия инвестиционен процес, за да има гаранция, че крайният продукт ще е добър. Председателят на комисията заяви, че при тези обстоятелства функциите на надзорните компании ще са в помощ на общините, а не „необходимо зло“.

Министър Шишков сподели, че в работата си като главен архитект се е сблъсквал с тези проблеми и изрази мнение, че не трябва да се върви в посока намаляване на функцията на главните архитекти в общините. В същото време налагането на санкции на надзорните фирми не са решение. Министърът предложи създаване на Работна група, заедно с НСОРБ, с цел оформяне на обща позиция по конкретизиране на функциите на главните архитекти и прекъсване на практиката с подвеждането при комплексните доклади в процедурата за издаване на разрешение за строеж. „Понякога фирмите се опитват да прехвърлят вината върху администрациите. Трябва да се изработят ясни законови промени и ако желаете да излезете с ясна позиция – от МРРБ ще Ви подкрепим“, заяви арх. Шишков.

инж. Николай Хитров - заместник-председател на Постоянната комисия и началник отдел „ТСУ, кадастър и регулация“ в община Троян подкрепи инициативата, като предложи определянето на конкретни срокове, в които да се съберат и обсъдят текстове за промяна в законодателството в тази посока. Членовете се обединиха около позицията НСОРБ да поеме организацията по събиране на предложения и обобщаването им в становище до МРРБ в срок от две седмици.

В рамките на заседанието се дискутираха и промените в Наредба № 7 от 22 декември 2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони, която бе обнародвана в бр.84 на Държавен вестник от 21 Октомври 2022г. и от 23 ноември 2022г. влезе в сила. Министър Шишков коментира основните промени по текстовете, касаещи съвременните урбанистични и архитектурни решения, както и които новите строителни технологии налагат.

Главният архитект на община Кюстендил Стояна Чавдарова обърна внимание на участниците в заседанието върху изменението в §9 от ПЗР на Наредбата, което позволява с решение на общинските съвети да се допускат отклонения от правилата и нормативите, определени с Наредбата за отделни територии и/или устройствени зони. В предишната редакция на текста, тези правомощия бяха на Министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Арх. Шишков поясни, че очакването на МРРБ е тази норма да не се прилага масово, а само за проекти с изключителна важност за общината. За целта е заложено необходимото одобрение на 2/3 от общинските съветници.

Арх. Чавдарова обърна внимание и върху необходимостта от облекчаване на процедурите по специализираното законодателство в сферата на опазване на околната среда и опазване на културно-историческото наследство, които значително забавят устройствения и строителния процес.

Членовете на Комисията коментираха също конкретни норми от изменените Наредби, като разрешаването на изграждане на кули в зони с намалени отстояния, ограничаване на практиката за неправомерно използване на системите за гариране и паркиране, размера на площта за капандури и др.  

Министър Шишков съобщи, че процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - eтап I “ по Националния План за възстановяване и устойчивост (ПВУ) ще стартира в края на следващата седмица (Повече по темата можете да видите ТУК). Той заяви, че предстои да бъдат и разписани анекси към споразуменията за финансово подпомагане за изработването на Общите устройствени планове, с което се дава време на общините, които все още нямат, да ги завършат през следващата година. Тази стъпка е предприета и с оглед приетия на първо четене в парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление  ЗИД на ЗУТ, с който се отлага влизането в сила на разпоредбите, водещи до редица ограничения в устройствените и инвестиционни инициативи на общините без одобрен ОУП с още 2 години - до 1 януари 2025г.