Правителството одобри промени в състава на българските представители в Комитета на регионите на Европейския съюз (ЕС) за мандат 2020-2025 г., като утвърди трима нови членове и седем заместник-членове. Промените, направени по предложение на НСОРБ, са в резултат от проведените местни избори през октомври 2023 г., след които част от българските представители в Комитета на регионите вече не заемат изборни длъжности. Освен овакантените позиции, вследствие на изборните резултати, Националното сдружение на общините в Република България е получило и писмени заявления от някои членове и заместник-членове за освобождаването им от заеманите позиции.
Обновеният състав на делегацията отразява резултатите от последните местни избори и е съобразен с общите принципи на Договора за функциониране на ЕС и разпоредбите на Правилника за дейността на Комитета на регионите, а именно: членовете и заместник- членовете да са изборни представители, да има балансирано географско представителство, балансирано представителство на различните политически партии съобразно резултатите от изборите, балансирано представителство на двата пола и осигуряване на приемственост.


png.png)






