Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Правителството одобри допълнителни трансфери по бюджетите на общините

Правителството одобри допълнителни трансфери по бюджетите на общините

07.12.2022
Правителството одобри допълнителни трансфери по бюджетите на общините

За възнаграждения и осигурителни вноски на външните членове на одитните комитети

Правителството одобри допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2022 г. в размер на 249 458 лева. Средствата са предназначени за изплащане на възнаграждения и дължими осигурителни вноски на външните членове на одитните комитети. Размерът им е определен въз основа на предоставената информация от 22 общини със създадени одитни комитети, в които са включени външни за съответната община лица.

Трансферите се отпускат в изпълнение на чл. 23 от ПМС № 31/2022 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2022 г., във връзка с чл. 18 от Закона за вътрешния одит в публичния сектор.
Необходимите допълнителни средства се осигуряват за сметка на предвидените средства по централния бюджет за 2022 година.

За безплатен транспорт на деца и ученици

Министерският съвет отпусна допълнително по бюджетите на общините 1 579 145 лв. за 2022 г. за компенсиране на безплатния транспорт на деца и ученици.

Средствата за транспорт на децата и учениците са неотложен разход за образователната система, за да се изпълни една от основните мерки за осигуряване на равен достъп до качествено образование на децата в задължителна предучилищна възраст и учениците от населените места, в които няма детска градина или училище.

Правителството отпусна и 669 979 лв. по бюджетите на общините за 2022 г. за финансиране на обхванатите в задължителното предучилищно образование деца, навършили 4-годишна възраст. Средствата са за 3261 деца от 23 общини, които имат приети решения на общинските съвети и са осигурили необходимите условия за осъществяване на задължителното предучилищно образование на децата на 4-годишна възраст от началото на учебната 2022 - 2023 година.
С предоставянето на финансиране на обхванатите в задължителното предучилищно образование деца, навършили 4-годишна възраст, ще бъдат осигурени образование и социализация в ранна детска възраст, което е от съществено значение за развитието на ключовите компетенции.