По разпореждане на премиера Николай Денков, българската армия ще се включи в усилията за преодоляване на последствията от наводнението в Берковица. След като в понеделник за около час паднаха 70 литра на квадратен метър, кметът на Берковица Димитранка Каменова свика кризисния щаб за действия при бедствия и аварии, който взе решение да бъде обявено бедствено положение. В града са залети къщи, отнесени са автомобили и улици. Очевидци споделят, че в някои квартали нивото на водата достига два метра. Около 150 сигнала са получени за наводнени къщи, водата заля болницата, както и една от детските градини в града.
Близо 100 военнослужещи и техника от състава на 10-и механизиран батальон - Враца се включват в дейностите по преодоляване на последиците от наводнението. Пътноподдържаща фирма е доставила багери и камиони, които извозват увредената инфраструктура, казва кметът на Берковица.
По разпореждане на министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, екипи на Агенцията за социално подпомагане ще окажат максимално бързо подкрепа на хората, пострадали от наводнението в общините Берковица и Монтана. Социални работници са започнали обход на засегнатите имоти и съдействат на нуждаещите се в община Берковица да подадат заявления за кандидатстване за еднократна помощ до 1512 лв.
Според местни жители, причина за наводнението е разкопана дига на реката. Те обвиняват местен жител, който живее в района и променя дигата, за да минава напряко с техниката си. Подобен случай е имало и преди.
"Коритата са държавна собственост, макар в урбанизираната територия - те са държавна и за да бъдат почистени, трябва разрешение от РИОСВ и "Басейнова дирекция". Така че не може да обвиняваме никой", заяви кметът на Берковица.
Окръжна прокуратура Монтана се е самосезирала и започва проверка за причините за бедствието.
Това е поредното бедствие в Берковица, след като в началото на месеца заради пороите река преля в квартал „Раковица” и за съседното село Бързия. Имаше отнесени улици и мостове, наводни къщи. Евакуирани бяха хора.
Банкова сметка на Общината в лева за дарения на парични средства за преодоляване щети от бедствия:
Титуляр: Община Берковица
IBAN: BG35 UBBS 8002 8413 8709 05
BIC code: UBBSBGSF
Банка: ОББ АД – клон Берковица, пл. “Йордан Радичков“ № 1
Код за вид плащане: 44 51 00 /Дарения, помощи и други безвъзмездно получени суми от страната
или
Код за вид плащане: 44 52 00 /Дарения, помощи и други безвъзмездно получени суми от чужбина
След обилните валежи в цяла Северозападна България има риск от свлачища и преливане на реки. Остава бедственото положение и в Георги Дамяново.
В община Монтана най-пострадалите от поройния дъжд на 12 юни са селата Смоляновци, Долна Рикса и Клисурица. Водата е превърнала улиците в реки, образували са се наноси от кал, дървета и камъни, изровена е асфалтова настилка, наводнени са градини, дворове и мазета в десетки къщи. Пропаднал е част от мост и участък от пътя между селата.
Хората от 30 къщи в село Клисурица са евакуирани заради опасност от наводняване в ниските части на селото. Те са настанени при свои роднини в Монтана, съобщи кметът Златко Живков. Той е бил на мястото, заедно с областния управител Валери Димитров.
Изпускателят на стената на язовир „Клисурица“ е отворен, а екипи на пожарна безопасност в Монтана са започнали изпомпване на водата. В спасителните действия са се включили и частни строителни фирми, които са осигурили допълнителна техниката за прокопавания в дерето на реката. Нивото е овладяно, но наблюдението на водоема остава.
В ботевградското село Врачеш пороят е влязъл в къщите ие отнесъл покъщнина. Колите са били до таваните си във вода, улиците не се виждали. До около 3 ч. сутринта е продължило изпомпването на водата с помпи, разказва кметът на селото. Най-пострадал е един от кварталите, в който има само една законна къща. Наводнените са 100. Изпратени са противопожарни екипи от Правец, Ботевград, Пирдоп и Етрополе.
Във всички засегнати райони са изпратени спасителни екипи на пожарната, които помагат в отводняването на жилищата.
Всички екипи на пожарната, Областното пътно управление и общините работят за разчистване на улици, отпушване на шахти и канали и изпомпване на водата от мазета, приземни етажи и дворове. Кметовете на трите общини са на място и следят работата.
Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна - ИСУЛ“ организира бърз коридор за пациенти от пострадалите от наводнения райони в Берковица и Монтана, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение. Те ще бъдат преглеждани и лекувани приоритетно и няма да им бъдат искани направления за консултация или хоспитализация. Пострадалите ще трябва да докажат, че са постоянни жители на някоя от пострадалите от придошлите води общини в Северозападна България.
След проливните дъждове на 14 юни, Община Етрополе обяви частично бедствено положение. Наводнени са дворове, разрушен е малък пешеходен мост, разчиства се идруг мост, по който се движат коли, посочиха от общинската администрация.
Коритата на речните притоци се разчистват, за да няма разливи. В селата около Етрополе няма наводнения.
Помпена станция Поповец е недостъпна поради придошли води. Пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) Етрополе също е наводнена и на място са изпратени екипи на пожарната, информират от ВиК дружеството в Етрополе на страницата си във Фейсбук.
Засега няма опасност Етрополе да остане без вода, заяви за БТА зам.-кметът Станка Димитрова. Тя потвърди информацията, че две от помпите в помпената станция не работят и водата в града не трябва да се използва за питейни нужди.
Ще купим минерална вода за готвене за детските градини в града, каза още Димитрова.
Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) започна 24-часово наблюдение на язовирите в цялата страна. Активиран е Оперативен щаб на Главна дирекция „Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях“, който ще работи до успокояване на ситуацията с проливните дъждове в страната.
Ежедневно се събира актуална информация за състоянието на язовирните стени и съоръженията към тях, водните нива и свободните обеми в язовирит. Служители на ДАМТН са в непрекъснат контакт с областните и общинските администрации, собствениците на язовири и с всички структури, които имат отношение и следят за състоянието и водните нива на язовирите.
Безсънна беше нощта на 15 юни за хората в софийските села Яна и Желява и град Бухово. През нощта реката преля и заля къщи и дворове, отнесе улици, дворове, покъщнина, а улици и в с. Яна цяло кръстовище.
Част от Желява е без питейна вода, но от „Софийска вода“ обещаха да започнат възстановителни дейности веднага.
В София булевард Симеоновско шосе бе потопено под метър вода. Сигналите от най-пострадали квартали - "Симеоново", "Драгалевци" и "Витоша", бяха предимно за наводнени мазета, гаражи, приземни етажи, улици, запушени шахти и паднали дървета и клони. Екипи на общината и полицията затвориха част от пътната мрежа в столицата заради събралата се вода.
Възможни са скъсвания на язовирни стени в Предбалкана, Северозападна България и Средногорието.
Снимки: Община Берковица, Община Монтана, Фейсбук/Meteo Balkans, Министерство на отбраната




.jpg)
.jpg)


png.png)






