„Социалните експерти от общините координират работата на над 70 хиляди заети в социалния сектор и осигуряват подкрепа за над половин милион български граждани“, заяви при откриването на учредителното заседание на Постоянната комисия по демографски и социални политики на НСОРБ изпълнителният директор на Сдружението Силвия Георгиева. „Общините са едно от малкото места, където се развиват реални демографски политики, със собствени ресурси и този опит трябва да се изследва, насърчава и популяризира. Нещо повече, пред нас стои задачата да представяме своя опит пред държавните институции и да настояваме преодоляването на негативните демографски тенденции да фокусира усилия на всички нива на управление“, изтъкна тя. Силвия Георгиева подчерта, че традиционно активната и целенасочена работа на социалната комисия на НСОРБ в настоящия мандат е поставена в контекста на сериозните демографски проблеми. На опита и експертизата на всички членове Сдружението ще разчита за модериране на диалога между различните отговорни министерства по въпросите, касаещи социалните измерения на публичните функции. Като една от първите задачи пред ПК по демографски и социални политики Георгиева очерта необходимостта от поставяне в обществения дневен ред на темата за интегрираните здравно-социални услуги – задача, която изисква от НСОРБ да възстанови диалога между ведомствата и да привлече към комплексно разрешаване на проблемите и други министерства. Постоянните комисии на НСОРБ ще демонстрират през този мандат модел за интегриране на опита и познанията на специалисти в различни сектори, без който развитието на интегрирани политики на национално ниво е невъзможно. Както подчерта д-р Лидия Маринова, общински съветник от ОбС Варна, социални политики могат да бъдат осъществявани и в сферата на образованието, и в културата и в други сектори на публичните политики. Профилът на членовете на постоянната комисия е широкоспектърен и предполага възможности за обсъждане на всеки от проблемите от различни гледни точки и с отчитане на многообразието от функции на общините. На практика членовете на комисията ще демонстрират в своята работа ефективността на интегрирания подход при развитие на политики.
Изпълнителният директор на НСОРБ изтъкна активната и ползотворна работа на Комисията през последните години. Заслуга на нейните членове са редица предложения за подобряване на нормативната уредба, които бяха задълбочено анализирани, добре мотивирани и подплатени с възможни решения. „Вие бяхте на първа линия при обществените консултации по проектите на всички подзаконови актове към Закона за социалните услуги. С Ваша помощ от 2021 г. стартирахме една изцяло нова услуга – делегирана от държавата дейност – асистентската подкрепа. Вие подготвихте и няколкото варианти на карта на социалните услуги, изготвихте анализите на потребностите и предложенията за включване на услугите от машите общини и области в Националната карта на социалните услуги. Благодарение на упоритостта на специалистите в социалната сфера от общините, бяха защитени достойни възнаграждения за ангажираните в системата от социални услуги, които залегнаха в съответната наредба. Остана да убедим министерствата, че и хората, които създават средата и управляват процесите и в социалната област, имат право на достойно възнаграждение“, подчерта изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.
Социалните експерти от общините координират работата на над 70 хиляди заети в общинския социален сектор, които осигуряват, заедно с Вас подкрепа за над половин милион български граждани чрез различните услуги и проекти. В настоящия състав на Комисията са заявили участие 150 представители от 95 общини.
Голям е интересът на общините към работата на постоянните комисии на НСОРБ през този мандат. В 14-те комисии над 1500 представители от целия спектър на местното самоуправление: кметове на общини и райони, кметове на населени места, председатели на Общински съвети и съветници, ръководители в администрациите и експерти на всички нива.
На своето първо заседание членовете на ПК по демографски и социални дейности избраха ръководство. Комисията продължава своята практика от предходни мандати, ръководството да бъде споделено.
За съпредседатели на постоянната комисия по демографски и социални политики бяха избрани Росица Димитрова – директор на дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в община Велико Търново и Веселина Ботева – директор на дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.
Заместник-председатели на Комисията през настоящия мандат ще бъдат:
- д-р Светослава Хайнова - заместник-кмет по социална политика и здравеопазване на община Шумен
- д-р Лидия Маринова – общински съветник, ОбС Варна
- Мая Казанджиева – директор на дирекция „Здравеопазване, социални дейности и младежки политики“ в община Бургас
- Снежана Апостолова – заместник-кмет на община Варна
- Пламен Панев – общински съветник, ОбС Димитровград
Заседанието на Комисията продължава с обсъждане на интегрираните услуги за деца и семейства, развитие на достъпа до услуги за възрастни хора и хора с увреждания и с дискусия по открити въпроси, свързани с подготовката на Наредбата за качеството на социалните услуги.
В работата на комисията вземат участие представители на АКСУ, УНИЦЕФ – България, „Каритас“ – България.






png.png)






