Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Първо дистанционно обучение във връзка с Изпълнение на новите отговорности на общините по Закона за енергията от възобновяеми източници

Първо дистанционно обучение във връзка с Изпълнение на новите отговорности на общините по Закона за енергията от възобновяеми източници

26.04.2024
Първо дистанционно обучение във връзка с Изпълнение на новите отговорности на общините по Закона за енергията от възобновяеми източници

Във връзка с новите отговорности на общините, произтичащи от приетите през м. октомври 2023 г. изменения на Закона за енергията от възобновяеми източници, НСОРБ организира поредица от встъпителни обучения за общински експерти, които ще бъдат ангажирани с новите отговорности. С цел да осигуряване на взаимодействието с електроразпределителните дружества, всеки от уебинарите е организиран с общините, попадащи в съответния лицензионен райони.

Промените в ЗЕВИ възлагат отговорност на общинските Центрове за административно обслужване да предоставят целият комплекс от услуги за изграждане на ВЕИ мощности: информация и указания за процедурите и съдействие при целия цикъл от разрешение за строеж до въвеждането им в експлоатация.

Отчитайки факта, че общините трябва да представят тази комплексна услуга в тясно взаимодействие с електроразпределителните дружества, НСОРБ организира обученията в три групи общини, съобразно лицензионните райони на тези дружества.

В първото проведено обучение на 26 април 2024 г. взеха участие общините от лицензионния район на Електрохолд (ЕРМ Запад) – от областите София-град, Софийска, Благоевград, Кюстендил, Перник, Плевен, Ловеч, Монтана, Враца и Видин. Включиха се 72 общински експерти.

При откриването на обучението, изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева сподели, че още преди да бъдат приети измененията в Закона за възобновяеми източници, в процеса на подготовката на законопроекта, той бил обект на обсъждане в 2 заседания на Управителния съвет на НСОРБ. В дискусиите, членовете на УС са отчели изискванията на европейската Директива за насърчаване използването на ВЕИ чрез организиране на административно обслужване на принципа „едно гише“. От друга страна, е дискутирано, че за тази, в значителна степен непривична дейност на общинските администрации, не разполагаме с експертен капацитет. „Доколкото значителната част от процесите, свързани с дейности по Закона за устройство на територията и към момента са сферата на нашите правомощия, няма кой друг на местно ниво да поеме отговорността за изпълнение на тази комплексна услуга.“ каза още Силвия Георгиева. Тя коментира също, че както предвижда законът, тази услуга трябва да се предоставя от общинските Центрове за административни услуги. Изпълнителният директор на Сдружението подчерта, че общините не разполагат с експерти по тези проблеми. „В общинските администрации няма такива експерти, с изключение на опита който беше натрупан по програмите за саниране, както и водещи проекти на малък брой общини по изграждането на ВЕИ инсталации. НСОРБ организира тези встъпителни обучения, като отчита този експертен дефицит в общинските администрации. Намерението ни е те да бъдат надградени с обучения, основани на резултатите от практическото изпълнение на дейностите“ каза Силвия Георгиева.




Николай Налбантов, директор на Дирекция „Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие“ в Министерство на енергетиката представи изискванията на Директива (ЕС) 2018/2001 за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и транспонирането им в измененията на ЗЕВИ от октомври 2023 г. (чл. 22). 

Изпълнителният директор на Агенция за устойчиво енергийно развитие Ивайло Алексиев запозна участниците с Наръчник за процедурите при изграждане или реконструкция на ВЕИ обекти и съоръжения и с очакванията към служителите в общинските Центрове за административно обслужване. Ивайло Алексиев представи Наръчник за процедурите при изграждане или реконструкция на енергийни обекти и съоръжения за производство на енергия от възобновяеми източници  и разясни кои технологии за възобновяема енергия и процедури обхваща той. Изданието от 155 страници е изготвено от АУЕР, с участието на други министерства и заинтересовани страни и ще бъде използван от общините в работата им.

Наръчникът е достъпен на сайта на Агенцията ТУК и като документ, по-долу, под публикацията.

Наръчникът предлага преглед на цялата необходима нормативна уредба. „Изданието започва с облекченията, предвидени в ЗЕВИ и ЗУТ. Обхваща фотоволтаика, вятър и водна енергия, геотермия, концентриран е върху това, което може да бъде осъществено в България“ подчерта Ивайло Алексиев.

Готовността на операторите на електроразпределителните мрежи за взаимодействие с общините по изпълнение на политиките за насърчаване използването на енергия от ВЕИ и новите законови отговорности бяха представени изчерпателно от инж. Антоанета Календерова - директор „Стратегическо планиране и развитие на мрежата“ в ЕРМ Запад и Елисавета Рашкова – юрисконсулт на „Електрохолд България“.

За да бъде още по-полезно обучението, НСОРБ даде възможност да бъде представена и гледната точка на потенциалните ползватели на новата услуга – тази на инвеститорите във ВЕИ проекти. За факторите за успешно взаимодействие между общинската администрация и инвеститорите във ВЕИ говори Снежанка Балджиева - гл. юрист на Асоциация за производство, съхранение и търговия на електроенергия. Тя детайлно представи нормативните изисквания при стартиране и реализиране на инвестиционно намерение за ВЕИ обект. Представи ясно и конкретно процедурите и стъпките през които се преминава и в които общината е основата институция, с която инвеститорите взаимодействат. Тя обърна внимание на последователността от действия, които трябва да извършат кмета, общинският съвет, експертите и останалите страни.

Във времето за дискусии, лекторите отговаряха на въпроси на участниците в обучението и изясняваха различни казуси. Беше обърнато внимание и на методическата подкрепа от АУЕР по отношение успешното изпълнение на отговорностите на общините в практиката, а с това и за изпълнението на тази национална политика – насърчаване изграждането и използването на ВЕИ обекти. „Радвам, се че в това обучение участниците от общините успяха да получат и поглед върху генезиса на проблемите, за придобиване на общ поглед над дейността и отговорността на всички свързани страни“ каза изпълнителният директор на НСОРБ по време на заключителната дискусия на обучението.

Следващото обучение по темата ще се проведе на 30.04.2024 г. за общините от района на Електрорапзределение Юг.

Презентациите от обучението можете да видите по-долу.