Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Първа национална среща на Сдружението на общинските приюти за безстопанствени животни

Първа национална среща на Сдружението на общинските приюти за безстопанствени животни

27.02.2023
Първа национална среща на Сдружението на общинските приюти за безстопанствени животни

На 24 февруари в Стара Загора Сдружението на общинските приюти за безстопанствени животни (СОПБЖ) организира дискусия, на която бяха очертани предизвикателствата и перспективите за подобряване на дейността им. Сдружение беше създадено в края на миналата година в Пловдив. Учредители са 9 организации от общините Пловдив, Стара Загора, Ямбол, Добрич, Габрово, Перник, Севлиево, Дупница и Павликени. За председател на Управителния съвет беше избран секретарят на Община Перник Мартин Жлябинков, а за негови заместници – кметът на община Павликени инж. Емануил Манолов и директорът на ОП „Зооветеринален комплекс“ в Пловдив Георги Божев.

„Вашата организация е способна да даде необходимите промени и в законодателството, защото всички тук имаме реална представа колко и какви са проблемите пред всички нас. Предизвикателствата са еднакви – недобросъвестно отношение към животните, изхвърлянето на домашни любимци по една или друга причина, нерегламентираното хранене, което е предпоставка за създаване на глутници и други. Вярвам, че заедно можем да вървим към общи мерки както на общинско, така и на национално ниво, за да осигурим по-добри възможности за работа на приютите, но и по-добро бъдеще на всички животни, останали без дом“, каза зам.-кметът на Стара Загора Радостин Танев.

Важен акцент, който постави организацията, е за ефективен контрол на зоополицията, за което е нужна законодателна промяна. Представителите на общинските приюти за безстопанствени животни апелираха и за по-голям контрол от териториалните дирекции на Българската агенция по безопасност на храните към собствениците на животни, както и за спазване на Програмата за справяне с популацията на безстопанствени животни.

Председателят Мартин Жлябинков допълни, че е важно по проблемите в сектора да се работи на различни нива, за да бъдат постигнати резултати. Той открои като голямо предизвикателство и нежеланието на стопаните да чипират домашните си любимци, въпреки че по закона това е задължително с издаването на паспорт на кучето. Проблемът не е общински, а национален, като основна причина за увеличаване на популациите от безстопанствени животни е липсата на контрол върху домашните любимци.

НСОРБ ще подкрепи усилията на новото сдружение, в т.ч. по усъвършенстване на нормативната уредба, търсенето на допълнително държавно финансиране и обмена на добри практики.

В срещата в Стара Загора участваха представители на общините Благоевград, Варна, Хасково, Габрово, Разград, Русе, Бобов дол, Казанлък, Ловеч, Троян, Търговище, Мъглиж и др., както и заместник-изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните, представители на Тракийския университет и други.

Снимка: Община Стара Загора