На 24 февруари в Стара Загора Сдружението на общинските приюти за безстопанствени животни (СОПБЖ) организира дискусия, на която бяха очертани предизвикателствата и перспективите за подобряване на дейността им. Сдружение беше създадено в края на миналата година в Пловдив. Учредители са 9 организации от общините Пловдив, Стара Загора, Ямбол, Добрич, Габрово, Перник, Севлиево, Дупница и Павликени. За председател на Управителния съвет беше избран секретарят на Община Перник Мартин Жлябинков, а за негови заместници – кметът на община Павликени инж. Емануил Манолов и директорът на ОП „Зооветеринален комплекс“ в Пловдив Георги Божев.
„Вашата организация е способна да даде необходимите промени и в законодателството, защото всички тук имаме реална представа колко и какви са проблемите пред всички нас. Предизвикателствата са еднакви – недобросъвестно отношение към животните, изхвърлянето на домашни любимци по една или друга причина, нерегламентираното хранене, което е предпоставка за създаване на глутници и други. Вярвам, че заедно можем да вървим към общи мерки както на общинско, така и на национално ниво, за да осигурим по-добри възможности за работа на приютите, но и по-добро бъдеще на всички животни, останали без дом“, каза зам.-кметът на Стара Загора Радостин Танев.
Важен акцент, който постави организацията, е за ефективен контрол на зоополицията, за което е нужна законодателна промяна. Представителите на общинските приюти за безстопанствени животни апелираха и за по-голям контрол от териториалните дирекции на Българската агенция по безопасност на храните към собствениците на животни, както и за спазване на Програмата за справяне с популацията на безстопанствени животни.
Председателят Мартин Жлябинков допълни, че е важно по проблемите в сектора да се работи на различни нива, за да бъдат постигнати резултати. Той открои като голямо предизвикателство и нежеланието на стопаните да чипират домашните си любимци, въпреки че по закона това е задължително с издаването на паспорт на кучето. Проблемът не е общински, а национален, като основна причина за увеличаване на популациите от безстопанствени животни е липсата на контрол върху домашните любимци.
НСОРБ ще подкрепи усилията на новото сдружение, в т.ч. по усъвършенстване на нормативната уредба, търсенето на допълнително държавно финансиране и обмена на добри практики.
В срещата в Стара Загора участваха представители на общините Благоевград, Варна, Хасково, Габрово, Разград, Русе, Бобов дол, Казанлък, Ловеч, Троян, Търговище, Мъглиж и др., както и заместник-изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните, представители на Тракийския университет и други.
Снимка: Община Стара Загора


png.png)






