Министърът на туризма Зарица Динкова и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева обсъдиха вижданията си за бъдещото партньорство на ведомството и местната власт. Туризмът трудно може да бъде наречен чисто икономически сектор, защото той включва резултатите от много политики: регионално развитие, облагородяване и естетика на градската среда, развитие на културните дейности, образование, дипломация, спорт, транспорт, производство на храни, съхраняване на традиции и занаяти и много други. От друга страна туристическият ресурс, който създава условията за развитие на частната инициатива и формира преживяването и облика на дестинациите, е в преобладаващата си част публичен ресурс – музеи, археологически и исторически обекти, културни забележителности, местни празнични традиции, природни обекти, красивите гледки и градския пейзаж. Разумното управление и опазването на тези дадености, тяхното социализиране и превръщането им в туристически ресурс е общ ангажимент – на общините и държавата.
Общините инвестират значителни средства в социализиране и популяризиране на туристическите дадености и с това допринасят за цялостната промоция на дестинация България. Местната власт с готовност би участвала в предварителната подготовка на Националната програма за туристическа реклама на страната и има потенциал активно да сътрудничи с министерството в различни инициативи, насочени към популяризиране на почивките в нашата страна, сподели изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.
С министър Динкова те обсъдиха и възможностите за по-ефективна работа на Организациите за управление на дестинациите, в които членуват общините, и които засега остават в страни от усилията на местните структури за привличане на посетители.
Двете страни – Министерството на туризма и общините играят ключова роля в процеса на категоризацията на туристически обекти, което е и една от формите за гарантиране на качество на услугите, но ще продължат да работят и за подобряване на механизмите за контрол, в това число и по отношение на деклариране на реализираните нощувки. Това е част от усилията на общините за изсветляване на сивия сектор и подобряване на събираемостта на туристическия данък по места.
Министър Зарица Динкова заяви готовност ведомството, което ръководи, да активизира работата си с общините и НСОРБ ще бъде посредник в този процес. Министерството на туризма е готово да се включи активно в работни формати и срещи по региони за обсъждане на важни за местната власт, бизнеса и държавата проблеми и да подкрепя реалните усилия за повишаване на привлекателността на дестинациите и подобряване качеството на предлагането. През следващата седмица предстои среща на министъра на туризма с кметове на общини от южното Черноморие. Преките контакти по места ще продължат и извън официалните делови формати и обучения, за които разговаряха министърът на туризма и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.
Екипът на НСОРБ пожелава успешна и ползотворна работа на екипа на министър Зарица Динкова!


png.png)






