На Портала за обществени консултации е публикуван проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9/2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=7346
Основната цел на предложения проект е осигуряване на висока защита на общественото здраве чрез въвеждане принципите за управление и контролиране на риска, съобразени с Насоките за качеството на питейната вода на Световната здравна организация. В контекста на горното се предлагат изменения и допълнения на нормативния акт в следните основни направления:
- актуализиране на съществуващите норми за безопасност и се въвеждат допълнителни показатели за мониторинг на безопасността на питейната вода;
- извършване на оценка на химикалите за пречистване и на филтърните средства по отношение на техните характеристики и чистота;
- нови минимални хигиенни изисквания по отношение на материалите, които влизат в контакт с вода, предназначена за питейно-битови цели (напр. тръби);
- нов „подход, основан на риска“, обхващащ целия процес на водоснабдяването - добив (водосбор), пречистване, обеззаразяване, разпределение, доставяне и вътрешните разпределителни системи на приоритетни обекти като места за настаняване, детски и учебни заведения, лечебни заведения за болнична помощ;
- осигуряване на достъпа до безопасна и чиста питейна вода на населението, вкл. и по отношение на уязвими и маргинализирани групи;
- въвеждат изисквания към ВиК операторите за повече прозрачност и предоставяне на актуална информация за потребителите относно качеството на питейната вода, процента загуби от течове на водоснабдителните системи, както и за мерките за тяхното подобряване.
Обръщаме внимание, че в проекта на Наредбата освен нови ангажименти за ВиК операторите се въвеждат и ангажименти към собственици/ползватели/управители на следните приоритетни обекти (независимо от тяхната собственост): лечебни заведения, детски ясли, детски градини и училища и местата за настаняване (чл. 6г.). Също така са разписани и няколко нови разпоредби свързани с ангажименти на кметовете на общини, като:
- обобщават направената оценка на риска от детски градини и училища и местата за настаняване (чл. 6г);
- предприемат (съвместно с ВиК операторите) на мерки за подобряване или поддържане на достъпа на всички хора до питейна вода, и по-специално на уязвимите и маргинализираните групи (чл.17, ал. 1);
- идентифицират хората без достъп или с ограничен достъп до питейна вода, включително уязвимите и маргинализираните групи, както и причините за липсата на такъв достъп (чл.17, ал. 2, т.1);
- оценяват възможностите за подобряване на достъпа за тези хора (чл.17, ал. 2, т. 2);
- информират тези хора за възможностите за свързване към разпределителната мрежа или за алтернативните начини за достъп до питейна вода (чл.17, ал. 2, т. 3);
- предприемат мерки, които считат за необходими и подходящи за осигуряване на достъп до питейна вода, за уязвимите и маргинализираните групи (чл.17, ал. 2, т. 4);
- предоставят информация на населението за най-близко разположените обществени чешми, захранени с питейна вода (чл.17, ал. 6);
- създават набор от данни, съдържащ информация относно мерките, предприети за подобряване на достъпа до питейна вода и насърчаване на използването на водата (чл.18).
За подготовка на официално становище на НСОРБ, ще очакваме да изпратите Вашите бележки, мнения и предложения по проекта за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, на e-mail: d.stoikova@namrb.org до 16 януари 2023 г. (понеделник).


png.png)






