Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | НСОРБ настоява за компенсиране на общините, потребяващи природен газ

НСОРБ настоява за компенсиране на общините, потребяващи природен газ

30.01.2023
НСОРБ настоява за компенсиране на общините, потребяващи природен газ

НСОРБ за пореден път се обърна към Министерство на енергетиката с настояване да бъдат намерени механизми за подкрепа на бюджетните организации, вкл. и на общините, за справяне с високите цени на отоплението с природен газ. Изпратеното писмо е третото, с което НСОРБ информира МЕ, че в над ¼ от общините, публичните сгради  се отопляват с природен газ и настоява за допълнителна подкрепа от страна на държавата на тези публични структури. В писма на Сдружението от август и септември 2022 г. е предоставена подробна информация и справки за отражението на кризата с цените на енергоносителите върху общините.

Засега държавата е предприела стъпки за компенсиране само на потребителите на  електроенергия, като общините бяха включени в програмите за компенсиране на небитовите клиенти, наравно с индустрията.  Все още не е намерено решение за компенсиране на бюджетните организации, вкл. и на общините, за неколкократно повишените им разходи за отопление на газ.

НСОРБ обръща внимание, че в началото на 2022 г. цените на природния газ нарастват близо 5 пъти в сравнение с януари 2021 г., а за същия период на 2023 г. – с още 34%, спрямо началото на 2022 г. Недостигът на средства в общините, ползващи природен газ за отопление за отоплителен сезон 2023/2022, спрямо 2021/2020 г. вече е в размер на близо 46 млн. лв. В тази сума  не са включени разходите на топлофикациите, газифицирания градски транспорт и общинските болници.

В писмото, адресирано до МЕ, министъра на финансите и до заместник министър-председателя по икономическите политики и министър на транспорта и съобщенията, НСОРБ предлага да бъде търсено решение за приемане от Министерския съвет на специална Програма за субсидиране на бюджетните организации във връзка с повишаващите се цени на природния газ. Според Сдружението за бюджетния сектор, по-специално за общините, няма пречка да бъде осигурено допълнително целево финансиране и се предлага при определянето на размера на допълнителните средства да бъдат ползвани предоставените данни за количествата и разхода топлоенергия за отопление, природен газ за отопление, пропан бутан за отопление, съгласно писмо БЮ-4/02.09.2022 г. на МФ за съставянето на бюджетните прогнози за 2023 г. и писмо № 91-00-40/2023 г. МФ за тяхното актуализиране.

Целият текст на писмото можете да видите на: https://www.namrb.org/bg/deynost/stanovishta/predlozhenie-za-preodolyavane-na-negativnite-posleditsi-za-byudzhetnite-organizatsii-ot-uvelitchenieto-na-tsenite-na-prirodniya-gaz