Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Основни акценти от заседанието на УС на НСОРБ

Основни акценти от заседанието на УС на НСОРБ

21.07.2023
Основни акценти от заседанието на УС на НСОРБ

Членовете на УС на НСОРБ обсъдиха информация за внесените между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет предложения от народни представители. Два са важните, според кметовете, въпроси, чието решаване ще бъде проследено в следващите дебати по бюджета. Единият проблем е свързан с искането преходните остатъци по сметките на общините, генерирани от икономии на средства за делегираните от държавата дейности, да бъдат предоставени на разположение на общините. В разглеждания законопроект не са предвидени средства за обезщетяване на изборните лица, чиито договори в края на мандата ще бъдат прекратени. Всички договорени с министъра на финансите параметри по отношение на субсидиите са заложени в проектозакона, информира своите колеги кметът на община Троян и заместник-председател на УС Донка Михайлова.

В срок от 20 работни дни след обнародването на ЗДБРБ в Държавен вестник, бюджетите на общините трябва да бъдат внесени за разглеждане и приемане от Общинските съвети, припомня ръководството на НСОРБ.

Представители на УС и КС на НСОРБ, които през последния месец вземаха участие в работата на Парламентарни комисии при обсъждането на промени в законодателството, касаещи общините, запознаха колегите си с хода на дебатите и изразената позиция на НСОРБ.

Кметът на Община Сърница Неби Бозов сподели за развитието на дискусиите, свързани със становището на НСОРБ по проекти за изменение на допълнение на Закона за горите (сигнатури № 49-354-01-60 и № 49-354-01-77), внесени съответно от народни представители.

Кметът на Враца Калин Каменов докладва по предложение за промени в ЗМСМА. Основните изменения са свързани с дейности по прозрачност и публичност в работата на Общинските съвети, които отдавна се прилагат в значително по-голям обем и селективност от общините. УС на НСОРБ взе решение промените да бъдат подкрепени, въпреки че проектът не е съпроводен със задължителната обосновка за потенциалните разходи за прилагането му. На фона на такива не особено значими разходи, нямаме финансови мотиви да възразим срещу прилагането на общи принципи на местното самоуправление, които и НСОРБ подкрепя в дейността си – публичност, отчетност, разширяване на гражданското участие, се казва в становището на НСОРБ.

УС на НСОРБ обсъди предложение до министъра на правосъдието и министъра на финансите за изменение и допълнение на Закона за задълженията и договорите, Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и Гражданския процесуален кодекс. На основание конституционно установения статут и правомощия на общините, УС счете за уместно в предвидените промени на разпоредби от ГПК и ДОПК да бъдат включени равнопоставено и общините като титуляри на публични вземания.

За представител на НСОРБ в Управителния съвет на Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“ бе определен кметът на община Карнобат и член на УС на НСОРБ Георги Димитров.

Членовете на УС бяха запознати с разработената политика за устойчиво развитие, които екипът на НСОРБ вече прилага в своята работа. Правилата за „зелен офис“ са израз на отговорността към опазването на природата и намаляване на въглеродния отпечатък. Екипът на НСОРБ с готовност би съдействал на различни общински администрации за прилагане на правилата за устойчиво развитие в тяхната ежедневна дейност.

На заседанието присъстваха и членове на Контролния съвет на НСОРБ.