Пандемията от Covid-19 и войната в Украйна увеличиха бедността и несигурността в Европа. Една от негативните последици е увеличаване на бездомните хора. На заседанието на Комисията за социална политика, заетост, образование, научни изследвания и култура (SEDEC) на Европейския комитет на регионите (KР) беше представен опитът на третия по големина град във Финландия – Тампере, за справяне с проблема с бездомността.
Град Тампере бе домакин на изнесеното заседание на Комисията SEDEC и на тематична конференция, проведена на 20 и 21 април, на която лектори бяха представители на Европейската комисия, Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) и организации, работещи в тази област.
Заседанието на Комисия SEDEC бе открито и водено от председателя Таня Христова, кмет на община Габрово. В него взеха участие и кметовете на общините Гоце Делчев – Владимир Москов, и на Монтана – Златко Живков.
Членовете на комисията бяха поканени в Тампере от Mikko Aaltonen (Финландия/ПЕС), заместник-председател на Общинския съвет и докладчик по становище по темата и от представителя на Европейския комитет на регионите в Европейската платформа за борба с бездомността, която се фокусира върху подпомагане на местните власти и засилване на съвместните усилия със заинтересованите страни и гражданското общество.
"Успяхме да намалим бездомността с една трета през периода 2013 – 2017 г. Широката политическа подкрепа от всички групи в Общинския съвет изигра основна роля за постигането на тази цел. Резултатите и подходите на Финландия не винаги могат да се прехвърлят директно в други европейски страни и градове, но могат да бъдат приложени адаптирани и да служат за пример. Волята и готовността за намеса са най-важни", коментира Aaltonen.
Заместник-кметът на Тампере Johanna Loukaskorpi подчерта, че Финландия е намалила почти наполовина броя на бездомните хора от 2010 г. и може да бъде първата държава-членка на ЕС, която да постигне целта за справяне с проблема бездомност до 2027 г., ако следващото правителство продължи социално устойчивите жилищни политики. Градовете и регионите са ключови партньори в тази задача и членовете на SEDEC биха могли да открият различни инициативи за социални жилища, изпълнявани от град Тампере. Те се ръководят от подхода "Housing First", който има за цел да осигури жилищата за бездомни възможно най-бързо без никакви предварителни условия, както и последваща социална подкрепа.
Председателят на SEDEC Таня Христова (България/ЕНП), кмет на Габрово, посочи: през последните 10 години се наблюдава 70% увеличение на бездомното население, а пандемията от Covid-19, а войната в Украйна повлече много европейци към ръба на бедността.
"Бездомността води до много други проблеми – рискове за здравето, социално изключване и изолация. Регионите и градовете са първите засегнати по време на криза и можем да предоставим подкрепа на уязвимите групи по-бързо от националните органи. Ако обаче се надяваме да постигнем целта за изкореняване на бездомността до 2030 г., подкрепата от Европейския съюз и националните органи е крайно необходима. ЕС предоставя възможности за финансиране чрез своите фондове ЕСФ+ или ЕФРР, които могат да бъдат безценни при прилагането на политиките за решаване на проблема", каза Таня Христова.
Maria del Carmen Barrera Chamorro, съдокладчик по предстоящо становище на ЕИСК относно бездомността и председател на испанския Икономически и социален съвет, подчерта, че "крайната цел следва да бъде да сложим край, а не да управляваме бездомността, и да се справим с първопричините за нея в съответствие с Европейския стълб на социалните права. Трансформиращият и качествен пазар на труда е част от решението за подпомагане на хората да вземат живота в свои ръце."
Freek Spinnewijn, директор на Европейската федерация на националните организации, работещи с бездомните (FEANTSA), посочи, че "Финландия дава пример в ЕС за това как ефективно да се справи с бездомността. Страната е на път да реши този проблем до 2027 г. и ще бъде първата европейска държава, която ще го направи. Политиките и услугите във Финландия следва да служат и като вдъхновение за наскоро стартиралата Европейска платформа за борба с бездомността, в която КР е ключов партньор."
Представителят на Европейската комисия потвърди ангажимента на Комисията за справяне с бездомността в съответствие с Европейския стълб на социалните права чрез финансиране от ЕС, подкрепа за политиката и подобрени данни.
Менторството: мощен и значим инструмент за Европа на утрешния ден
На предишното заседание на Комисията SEDEC членовете обсъдиха друга важна тема, която може да помогне за предотвратяване на социалното изключване. Anne Rudisuhli (FR/Renew E.), член на Съвета на департаментите Bouches-du-Rhône, подготвя становище, което ще подчертае значението на менторството за интегриране на хората в образованието и на пазара на труда, осигуряване на умения за качествени работни места и зелен и цифров преход.
"Менторството е ключов инструмент за социално сближаване, професионална интеграция и борба с неравенствата. Тази практика се развива с инициативи в нашите региони и градове. Необходимо е обаче да се направи повече от европейските, националните и поднационалните публични органи, за да се подкрепи този импулс", заяви Rudisuhli, като посочи необходимостта от европейска рамка в тази област.
За да даде конкретен пример от Финландия, програмата Womento, управлявана от Семейната федерация на Финландия (Väestöliitto), от 2011 г. предоставя наставничество за високообразовани жени мигранти, търсещи работа. Програмата помага на участниците да намерят работа, която съответства на техните умения, и да повишат самочувствието и езиковите си умения, да изградят мрежи и да подкрепят интеграцията на техните семейства. Програмният директор Marina Wetzer-Karlsson обясни, че една трета от участниците вече са заети в собствената си област на компетентност, а друга една трета са подобрили участието си на пазара на труда.
На срещата бяха определени двама нови докладчици: Donatella Porzi (IT/Renew E.), регионален съветник в Умбрия, която ще изготви становище на тема "Спиране на насилието, основано на пола – водещи градове и региони", а Roberto Pella (Италия/ЕНП), кмет на община Валденго, ще отговаря за становище, озаглавено "Изграждане на европейски спортен модел: средство за премахване на бариерите и насърчаване на приобщаването и социалното благополучие сред младите европейци".
Следващото заседание на Комисия SEDEC ще се проведе в Брюксел на 21 юни.


png.png)






