Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Общински ГИС проекти на Конференцията „Световен ГИС ден“

Общински ГИС проекти на Конференцията „Световен ГИС ден“

21.11.2024
Общински ГИС проекти на Конференцията „Световен ГИС ден“

На 20 ноември в София се проведе 25-то издание на най-големия форум в сферата на Географските информационни системи (ГИС) у нас. Събитието събра на едно място водещи международни експерти и над 800 представители на повече от 200 организации от държавната администрация, местното самоуправление, бизнеса, академичната общност, неправителствения сектор и други. Официален организатор на ГИС форума е Есри България, а партньори са над 50 водещи организации от различни сфери, сред които и НСОРБ.

Престижната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“ беше официално открита от министъра на електронното управление Валентин Мундров и заместник-министъра на отбраната Радостин Илиев.

Министър Мундров подчерта важната роля на ГИС технологиите като част от архитектурата на електронното управление в страната и значението на спазването на ГИС стандартите за оперативна съвместимост.

Зам.-министър Илиев фокусира вниманието върху значението на Географските информационни системи за изграждането на високотехнологични отбранителни способности у нас.

Министерството на вътрешните работи беше отличено със специален приз за дългогодишен принос в развитието на ГИС технологиите в сферата на сигурността и обществения ред в България. Министерството активно развива и надгражда своята ведомствена ГИС платформа, която подпомага повече от 2000 служители в ежедневните им усилия за превенция и борба с престъпността, осигуряване на граничен контрол и управление при кризи.

На следобедната сесия „Иновативни ГИС решения в България“ бяха демонстрирани  значими ГИС проекти, реализирани у нас през последната година. Агенцията по геодезия, картография и кадастър представи проекта за развитие на специализираните информационни системи за пространствени данни на АГКК. Агенция „Пътна инфраструктура“ демонстрираха ведомствената Географска информационна система за управление на републиканската пътна инфраструктура с фокус върху новите мобилни ГИС решения за теренно събиране на данни.

Кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов запозна присъстващите на форума с ползите от новата облачна ArcGIS платформа на общината, която подпомага дейностите, свързани със сметоизвозване, зелена система и транспорт. Внедрените иновативни ГИС приложения за подаване на сигнали от граждани позволяват на гражданите да сигнализират бързо и удобно онлайн за забелязани проблеми на територията на общината. Подаването на сигнал става чрез уеб базиран формуляр, а на интерактивна карта може да бъде отбелязано точното място, където замърсяване на зелени площи; проблеми, свързани със сметосъбиране и сметоизвозване, пътна инфраструктура, улично осветление и други.

Иван Гойчев, заместник-кмет „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“ към Столична община, представи новата ГИС система за управление на уличното осветление на София. Специален софтуер и контролери ще подават информация при промяна в напрежението. Контролерите ще извършват непрекъснато измерване на моментната консумация на електроенергия и при промяна извън зададени норми ще подават сигнал. Това ще позволи да се засичат нерегламентирани присъединявания или технически проблеми, които ще бъдат отстранявани по-бързо.

На официална церемония бяха наградени победителите от Национален образователен конкурс „Изучаваме света с ГИС“.

Всички интерактивни уроци и учебни ресурси, сторимапове и ГИС проекти, част от националната образователна надпревара, могат да бъдат разгледани в галерията на конкурса „Изучаваме света с ГИС“.

/МБ/