Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Общините създават и успешно представят колорита на туристическите дестинации

Общините създават и успешно представят колорита на туристическите дестинации

16.02.2023
Общините създават и успешно представят колорита на туристическите дестинации

Кметовете се включиха активно в подкрепа на своите екипи в Международното изложение „Ваканция и СПА“, което се провежда в София

39-то издание на Международното туристическо изложение бе открито на 15 февруари в Интер Експо Център – София. То се провежда под егидата на Министерството на туризма под наслов „Динамика и доверие“.

На щанда на Община Видин в деня на откриването присъства и заместник-кметът по хуманитарни дейности и социална политика Борислава Борисова.  Тя връчи подаръци и рекламни брошури за забележителностите на старопрестолния град Видин на министъра на туризма Илин Димитров, който заедно със своите бивши колеги Николина Ангелкова, Марияна Николова и Христо Проданов посети щандовете на изложителите. Рекламен видеоклип за дунавския град показва историческото наследство и културните паметници. Специално внимание в него е отделено на фестивалите, организирани от Общината през цялата година, които привличат все повече жители и гости на туристическата дестинация.

Кметът на Павел баня Иса Бессолу анонсира участието на Общината в престижното международно събитие на своята страница във Фейсбук. Експозиционното пространство на общинския щанд привлича с нова визия, кореспондираща с концепцията на местната администрация за популяризиране на балнео и СПА туризма в района, поминъка, традициите, богатото културно-историческо наследство и възможностите за пълноценна почивка. „Ще насочим вниманието на посетителите в няколко посоки – розопроизводство, балнео и СПА с лечебна минерална вода, традиции, които Общината целогодишно умело вплита в културните си събития – Националния фестивал на маскарадните игри „Старци в Турия”, Празникът на розата и минералната вода и др. ”, заявява Бесоолу.

По време на експото министърът на туризма д-р Илин Димитров проведе работна среща с кмета на София Йорданка Фандъкова и с нейния екип -  заместник-кмета на Столична община по направление „Европейски политики, международна дейност и туризъм“ Ирина Савина и новия директор на Общинско предприятие “Туризъм” към Столична община Людмил Пелов. Кметът Фандъкова информира министър Димитров за предстоящите инициативи в сферата на туризма, организирани от Столичната община. От 19 до 22 април в София ще се проведе Международна конференция и Общо събрание на CITY DESTINATION ALLIANCE – Алианс за маркетинг и управление на градските дестинации. Очаква се на форума да присъстват повече от  200 делегати, представители на над 100 града. София е член на организацията от септември 2021 година, а тази година ще бъде и домакин на проявата. Кметът на София Йорданка Фандъкова и министър Илин Димитров се уточниха, че министерството ще бъде партньор на общината при организирането и провеждането на форума. Столичната община ще разработи и маршрути по пътищата на паметта, свързани с 80-годишнина от спасяването на българските евреи. В маршрута ще бъдат включени Синагогата, еврейският дом и къщата, в която е живял Димитър Пешев. Сред темите на разговор бяха възможностите за реклама и по-добра транспортна свързаност на столицата за повече посещения на чужди туристи. Акцент беше поставен върху предстоящото посещение в България на над 300 инфлуенсъри от Германия, Турция, Румъния и Полша, които ще имат възможност да се запознаят и с туристически маршрути в столицата.

Министър Димитров и кметът Фандъкова се договориха екипите на двете институции да работят съвместно по предстоящи инициативи и възможности за привличане на повече туристи и задържането им за по-дълъг период в столицата.

Акцент в представянето на Община Ардино е културното и историческото наследство, местните туристически забележителности  „Дяволският мост“ и тракийското светилище „Орлови скали“,  разнообразните възможности, които предлагат хотели и къщи за гости и места за хранене. Посетителите на ардинския щанд получават и информация за първото издание на културните празници „Дните на Ардино“ и фестивала на чистите храни от Родопите, организиран под патронажа на кмета инж. Изет Шабан, който тази година ще се проведе от 7 до 13 август. „Щандът на община Ардино е сред най-посещаваните. Лично министърът на туризма д-р Илин Димитров отдели време, за да разгледа представяното от региона“, заяви Танер Чобанов, уредник на изложбеното пространство на Община Ардино в изложението.

Бургас се представя с най-акрактивните си туристическите обекти. На официалното откриване присъства зам.-кметът по култура, туризъм и спорт Диана Саватева, заедно с екипа на ОП „Туризъм“. Тя представи акценти от туристическия продукт, който Община Бургас предлага, както и най-интересното, с което градът се презентира на изложението. Специални гости на щанда на Бургас бяха министърът на туризма Илин Димитров и заместник-министърът на културата Пламен Славов.

Освен изчерпателна информация за туристическите обекти като остров Света Анастасия, „Акве Калиде“, Ченгене скеле и др., посетителите могат да открият в бургаския павилион ръчно изработените сувенири на "Морски знаци", както и множество малки изненади. Тази година участието на Община Бургас е в партньорство с Държавен куклен театър - Бургас. Това подчертава усилията на местната власт за развитието на културния туризъм. На щанда може да бъде разгледана интерактивна куклена инсталация със звук и светлина - розово фламинго. Там можете да си направите снимка с моряка Пейо, както и да научите повече за обитателите на Атанасовското езеро и природозащитен център „Пода“ от информационните материали на Българска Фондация "Биоразнообразие".

Община Пловдив е традиционен участник със свой щанд в изложението. Заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов лично посрещаше официалните лица и посетителите, а в следобедните часове направи презентация на събитийния календар на Пловдив през настоящата 2023 година, съпътствана и от винена презентация на Красимира Кодукова от Българската асоциация на винените професионалисти за възможностите за винен туризъм в района чрез продуктите на 5 винарски изби. Щандът на Пловдив отново бе оценен като много атрактивен и красив, с голям екран, показващ богатото културно-историческо наследство на Пловдив и най-емблематичните туристическите обекти в града. В дните на изложението на щанда посетителите имат възможност да се насладят и на музикалните изпълнения на класическо дуо арфа и флейта.

Историческият музей-Исперих се представя на два щанда на Международното туристическо изложение „Ваканция & СПА“ в София. Освен рекламно-информационни материали за обектите на културното наследство от региона, представени са и научни разработки на специалисти от музея.

На собствен щанд с атрактивен дизайн Община Берковица представя туристическия потенциал на града под Ком. Танцов състав „Малинарка“ и фолклорен клуб „Танцувай за здраве“ от Берковица тази година участваха в официалната церемония по откриването на престижния международен туристически форум. За да подкрепи възпитаниците на творческите клубове от общината, пристигна и кметът Димитранка Каменова. Общината представя и културни събития, които са спечелили почитатели в цялата страна – Фестивала на духовите оркестри – БДМ фест,  традиционните празници на Берковския Балкан и на малината, Мото рок фест Берковица, Националната литературна награда „Йордан Радичков“ и др.

Столична община участва със самостоятелно експозиционно пространство, където посетителите могат да се запознаят с възможностите, които предлага София като туристическа дестинация. Рекламно-информационните материали представят културно-историческите забележителности от различни епохи, карта на църквите и манастирите около столицата, възможностите за планински туризъм и др. София е дългогодишен официален партньор на „Ваканция и СПА Експо“.

Туристическият потенциал на Община Ботевград е представен на щанда на Министерство на туризма от екипа на Общинско предприятие „Туризъм“. Посетителите могат да получат информация за най-атрактивните културно-исторически обекти и природни забележителности в общината.

Изключителен интерес предизвиква щандът на Община Сливен. Първите гости посрещна лично заместник-кметът по икономическо развитие Стоян Марков. Основен акцент в представянето на Сливен е културният туризъм и възможностите за интересни преживявания. Участието ни в Международното туристическо изложение тази година е под мотото „Сливен – изживей историята, почувствай природата“. „Отзивите от бранша бяха, че Сливен и обектите му следват съвременните тенденции в туристическото търсене. Приятен и ползотворен разговор направихме с посланика на Кувейт, Н.Пр. Гази Хамед Алфадли, който беше гост на щанда ни и го направихме приятел на Сливен“, заяви заместник-кметът Стоян Марков.

Общината обединява усилията си за ефектно представяне с РИМ „Д-р Симеон Табаков“, Художествена галерия „Димитър Добрович“ и Крепост Туида. Участието им в туристическият форум се финансира от Програмата за развитие на туризма на Община Сливен.

„Земя на първите“ е мотото, под което Община Шумен представя първите за България събития в областта на държавността, образованието, културата и стопанския живот, които са се провели вграда, както и богатото историческо наследство на региона. В програмата е предвидена и специална томбола със 150 атрактивни награди. Късметлиите могат да спечелят печатни и сувенирни материали на туристическите обекти, които се намират на територията на община Шумен. От Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“ са подготвили и ваучери за посещение на Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. Участниците в томболата имат шанса да спечелят и необикновена фотосесия в Сребровата къща, която е част от „Стария Шумен“. Там, с помощта на професионално осветление и техника, посетителите ще могат да се пременят с някои от 130-те автентични ретро костюми и да се снимат за спомен. През март предстои провеждането на неформална среща с туристическия бизнес от региона, обяви при посещението си на щанда на община Шумен министърът на туризма Илин Димитров.

С виртуална разходка и дъхав липов чай привлича посетители на изложението екипът на Община Стара Загора. „Изключителен интерес предизвикват очилата с добавена реалност, които са на разположение на нашия щанд. Всеки, който посещава Туристическия информационен център в Стара Загора, също ще може да види през тях част от духа на хилядолетния ни град", уточни ресорният зам.-кмет на община Стара Загора Милена Желева, която е в София заедно с част от своя екип. Община Стара Загора представя забележителностите и културата на региона в сътрудничество с Държавна опера Стара Загора.

 

 

За поредна година Община Златица се представя самостоятелно в най-голямото Международно туристическо изложение „Ваканция и СПА” – София. Официален гост на Община Златица в първия ден на събитието беше дарителката на медальона на Лейди Странгфорд – Мария Елмазова. Благодарение на нейната щедрост и усилията на кмета на общината, огърлицата на една от най-известните благодетелки за България може да бъде видян в специалната музейна експозиция в село Петрич. Като домакин на щанда, кметът на община Златица инж. Стоян Генов посрещна гостите, решили да се запознаят с туристическите забележителности на подбалканската община.

Община Троян е утвърдена туристическа дестинация през четирите сезона и в 39-ото издание на „Ваканция и СПА“ представя едни от най-обичаните маршрути за туризъм и места за отдих, атрактивни турове и богата културна програма. Статистиката за 2022 г. показва устойчиво положително темпо на възстановяване на туризма в региона. Запазва се тенденцията за увеличаване на туристопотока. 2022 година е втората най-силна година след 2017 г. по брой реализирани нощувки от 2013 г. Общината разви и богата палитра от събития, допринасящи за атрактивността и посещаемостта на туристическата дестинация и реклама на туристическия продукт, с което косвено подпомага множеството малки и средни предприятия в сектора. В община Троян се намира и единственото учебно заведение, обучаващо планински спасители. Гордост за региона са доброволците, които се включиха в издирването и спасяването на хора след земетресенията в съседна Турция. Символичен домакин на експозиционния щанд на община Троян беше кметът и заместник-председател на УС на НСОРБ Донка Михайлова.

Община Варна е сред традиционните участници във „Ваканция и СПА ЕКСПО 2023“. Тази година морската столица представя богите възможности за целогодишен туризъм – морски, културен, спортен, бизнес, спа и уелнес. Презентациите са обединени от мотото „Варна, морето… отпечатък в сърцето“.

Интересът към традиционните фестивали и събития в годишния календар на Община Русе е голям от първия ден на туристическото изложение. Градът се представя с информация и материали, посветени на разнообразните аспекти на наследството и модерността, с които Русе привлича посетители от целия свят – историческо минало, архитектура, природа, възможности за забавления, пешеходен и велотуризъм, поклоннически туризъм, бизнес туризъм, обекти на ЮНЕСКО.

Щандът на Община Габрово привлича сериозен интерес на международната туристическа борса. В сътрудничество с културните институти в града и в партньорство с туристическия бранш, Габрово представя основните туристически забележителности и събития от културния календар на града, както и възможностите за настаняване в общината. Акцент тази година са дългоочаквани събития като Карнавалът на Габрово, Узана поляна фест, Международният панаир на традиционните занаяти, които изразяват характерния за Габрово облик като град на хумора и сатирата, на творческите активности и традиционните занаяти, град със съвременен поглед към културата и екологията и устойчива туристическа идентичност, допълват от администрацията.

Община Хасково припомня на посетителите, че Градът на Богородица тази година отбелязва 20-годишнината от официалното откриване на Монумент “Света Богородица”.

Съвместно с Община Свиленград и Община Минерални бани, на общ щанд се представя туристически продукт, включващ природни, културни и туристически забележителности, характерни и отличаващи се в Хасковска област. По време на тридневното изложение е организирана игра с въпроси и награди за всички посетители.

Добър пример за междуобщинско сътрудничество демонстрират за поредна година и общините Дряново и Трявна, които отново участват заедно в Международното изложение. На съвместния им щанд демонстрира своите умения майстор-дърворезбар, а посетителите могат да опитат вино от избата на винарна „Чукара“ в Трявна. Посетителите посреща заместник-кметът на Дряново Николай Карагьозов, а гостите се запознаха с туристическия ресурс, местата за настаняване и предстоящите интересни събития в културните календари на двете общини.



Ще има обособен кът за снимки, чрез който посещаващите щанда ще бъдат насърчавани да споделят със своите приятели препоръка за нашия район. В духа на февруарските празници, те ще бъдат посрещнати с чаша хубаво вино и ще чуят истории, с които да се влюбят в това удивително кътче от България.

Свой почерк в представянето на забележителностите от региона има Община Разград. Тя участва в подобни форуми, представяна от Историческия музей. В първия ден от изложението, когато вратите му са отворени само за професионалисти, в залите на „Интер Експо Център“ бяха директорът на РИМ-Разград Таня Тодорова, ръководителят на отдел „Нова и най-нова история“ проф. д-р Росица Ангелова, главният екскурзовод Славяна Цонева и дизайнерът Михаил Маринов . Музейните специалисти представят с рекламни материали и модерни аудиовизуални средства древния Абритус, стартиралата много успешно миналата година лятна образователна програма за деца и ученици от 1 до 7 клас от цялата страна „Един ден на Абритус“, къщите музеи „Станка и Никола Икономови“, „Анани Явашов“ и Етнографския музей с акцент върху бита и традициите на капанците, както и останалите, предлагани на територията на РИМ-Разград туристически продукти. На рекламния щанд са и събития от културния календар на Общината: „Белите нощи на Разград“ – фестивал на материалното и нематериалното културно наследство, и уникалните Панаир на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и художествените занаяти.

Община Велико Търново представя в тазгодишното издание на изложението бъдещото разширение на Мултимедийния център „Второ българско царство“, което трябва да приключи в средата на годината и програмата на Летния оперен фестивал „Сцена на вековете“. На щанда си общинската туристическа агенция „Царевград Търнов“ дава възможност на производители на храни и напитки от региона да организират дегустации и да договарят доставки през новия туристически сезон. Кметът на Старата столица и председател на УС на НСОРБ Даниел Панов и тази година бе сред гостите на най-престижния международен туристически форум у нас.

В 39-то издание на Международното туристическо изложение „Ваканция и СПА“ участват повече от 40 общини, част от които се представят и в рамките на Организациите за управление на туристическите райони или имат съвместно участие с туристически сдружения, на които са членове.