Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Общините подкрепят Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи

Общините подкрепят Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи

04.10.2024
Общините подкрепят Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи

Фасадите на над 30 сгради в България ще светят в зелено по повод Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Инициативата е на Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Кампанията има за цел да насочи общественото внимание към донорството и трансплантацията и да повиши осведомеността за значението на благородния акт за спасяване и подобряване на живота на крайно нуждаещи се пациенти, за които трансплантацията е единствен шанс за живот.

Общини, болници, държавни институции, спортни и културни институции подкрепят инициативата. Тя се случва за поредна година.

В София инициативата има много голяма подкрепа, като там ще бъдат осветени в зелено НДК, Националният стадион "Васил Левски", болници, сградата на Народното събрание.

Емблематичната за Ямбол сграда на културно-информационния център „Безистен” ще бъде осветена в зелен цвят по повод Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тя е сред общо 30 сгради в страната, включени в инициативата за популяризиране на донорството, съобщиха организаторите от Изпълнителна агенция „Медицински надзор”. Символната за Ямбол сграда участва в кампанията за солидарност с Европейския ден на донорството и през 2023 година. През годините петвековната постройка е била осветявана и в розово - в знак на съпричастност с националната благотворителна кампания за борба с рака на гърдата.

Импозантната сграда, в която се помещава щабът на Военноморските сили на Република България, във Варна ще бъде осветен в зелено в знак на подкрепа и благодарност към донорите на органи и техните семейства.

Община Търговище се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. По този повод във вечерните часове на 5 октомври фасадата на администрацията ще бъде осветена в зелено - цветът на донорството и трансплантацията.

В зелено ще бъдат осветени също фасадите на паметника "Създатели на българската държава“ и на Драматично-кукления театър „Васил Друмев в Шумен.

У нас трансплантация на орган очакват 836 граждани. Над 700 са нуждаещите се от трансплантация на бъбрек, 22-ма очакват сърдечна трансплантация, 19 пациенти се нуждаят от трансплантация на черен дроб. Десет пациенти имат нужда от трансплантация на бял дроб, се посочва на сайта на Изпълнителна агенция "Медицински надзор".