За втора поредна година вестник "24 часа" отличи компании, които променят средата чрез своята корпоративна социална отговорност - инвестират в образование, здраве, местни общности, благотворителни каузи, култура. Те бяха отличени с приза "Бизнес Хонорис Кауза" на тържествена церемония в София.
Откривайки церемонията, премиерът акад. Николай Денков благодари на "24 часа", че във време, в което медиите се изкушават да показват жълтото и скандалното, вестникът продължава да търси темите, които показват добротата в живота ни. На събитието присъстваха още министърът на образованието проф. Галин Цоков, министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, кметът на Златица Стоян Генов, зам.-министърът на икономиката Ирина Щонова, зам.-министърът на иновациите Мартин Гиков, генералният директор на БЧК проф. Красимир Гигов и още официални гости.

Групата “Геотехмин” беше отличена в категория "Човеколюбие и подкрепа на нуждаещи се". Отличието беше връчено от генералния директор на БЧК проф. Красимир Гигов на изпълнителния директор на групата Доминик Хамерс. "Геотехмин" има дългосрочни договори за социално значими проекти за местните общности. За мен е чест да приема наградата от името на Цоло Вутов. Наградата за човеколюбие, хуманизъм и филантропия са всички думи, които отговарят на вижданията на професора за това как да се помогне на обществото. През годините той е помагал на общини, училища, учени и хора, пострадали от природни бедствия", каза Доминик Хамерс. През 2022 г. дружеството стана носител и на наградата на НСОРБ.

В категория "Повишаване качеството на живот в общината" приз взе Гергана Тодорова от "Дънди прешъс Металс". Компанията е основен работодател и двигател за възраждането на Крумовград, където се намира най-старият известен златодобивен рудник на Балканите. До преди десетина години поминъкът на града и региона е бил основно свързан с отглеждането на тютюн. Благодарение на инвестицията на “Дънди прешъс”, Крумовград се развива и процъфтява. Тодорова обясни, че е щастлива от това да вижда трансформацията на Крумовград, благодарение на която градът днес е оживен, а млади хора се връщат у нас, за да отглеждат децата си.
В същата категория статуетка получи и инж. Ивайло Василев, директор „Иновации, планиране и развитие“ в „Асарел-Медет“ АД. Неговото отличие беше връчено от зам.-министъра на иновациите и растежа Мартин Гиков. За панагюрската компания подкрепата за родния край не е просто точка от фирмената политика, а дългогодишно отстоявана кауза. За последните 10 години дружеството е инвестирало над 150 милиона лева в социални проекти, реализирани чрез публично-частно партньорство с община Панагюрище.
"Благодаря за отличието. Тази награда е много ценна, защото грижата за обществото и подпомагането на региона на Панагюрище не е просто точка от фирмената политика, а дългогодишна визия, която следваме. Инвестирахме 150 млн. лв. в различни проекти, които развиват различни сфери - туризъм, здравеопазване, инфраструктура, образование. Ще помагаме и в други райони. При щетите от наводнението в Карлово изпратихме тежка техника. Приемаме тази награда като отговорност и ще продължим да бъдем социално отговорна компания", увери Ивайло Василев.
За подкрепа за местните общности отличена беше "Аурубис България". Компанията влага над един милион лева годишно в подкрепа на общините Пирдоп, Златица и Антон. Наградата получи главният изпълнителен директор Тим Курт от зам.- министъра на икономиката Ирина Щонова.
"Аурубис" и Златица са дълбоко свързани. 86% от компанията е в нашето землище, но компанията е с добротворчество и социална отговорност към местната общност. Основната причина е голямото сърце, а "Аурубис" го притежава. Заехме челното място в страниците на социалната сфера, културата и спорта, хората ни познават и говорят за нас. Проектите, които заедно изпълняваме, са насочени към хората, каза още кметът на Златица. Ще продължат да развиват "Дядовата ръкавичка" . Друга тяхна инициатива е обновяването на Златишкия метох, което е урокът по история на "Аурубис". Преди две години в разгара на пандемията в трите села са открити здравни кабините - там и до днес работят фелдшери абсолютно безплатно за хората. Наесен ще бъде открит барелеф на Христо Ботев, изработен от ученици от единственото каменоделско училище в България, каза кметът на Златица Стоян Генов и покани на откриването премиера.


png.png)






