Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | НСОРБ участва в дискусия за предизвикателствата в управлението на битовите отпадъци пред общините от РСУО-Стара Загора

НСОРБ участва в дискусия за предизвикателствата в управлението на битовите отпадъци пред общините от РСУО-Стара Загора

20.04.2023
НСОРБ участва в дискусия за предизвикателствата в управлението на битовите отпадъци пред общините от РСУО-Стара Загора

Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева участва конференция на тема „Управление на отпадъците – проблеми, предизвикателства и възможности пред общините от РУСО (Регионално сдружение за управление на отпадъците), чийто домакин беше Община Стара Загора.

Форумът събра заместник-министъра на околната среда и водите Ренета Колева, заместник-кмета на община Стара Загора Радостин Танев, председателя на Общински съвет Стара Загора Мария Динева, общински съветници, еколози, представители на 12 общини от Регионално сдружение за управление на отпадъците – Стара Загора , представители на НПО и бизнеса. Силвия Георгиева дискутира с присъстващите гледната точка на общините в предстоящите неизбежни изисквания към местните власти, ангажиментите и предизвикателствата при управлението на битовите отпадъци и развитието на кръговата икономика. Представи се също проекта на НСОРБ за нови модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци в общините.

„Битовите отпадъци са тема, която е изключително важна за всички общини в страната.  Това е и причината да организираме днешната конференция. Предизвикателствата са много, нужно е да имаме готови решения и ефективни действия за справяне“, приветства в началото на срещата заместник-кметът на Стара Загора Радостин Танев.

„Гражданите свикнаха с непрекъснатото подобряване на околната среда и е нормално очакванията им да стават все по-големи. Общините, като институции, осигуряващи все по-доброто качество на живот на своите съграждани, понякога нямат възможност да заявяват по-често колко струва тази дейност и кой го плаща. Апелът ни е общините да излязат от оправдателната роля и да са по-активни в огласяването на факта, че чистата околна среда се случва с общите средства. Чистенето на всички градове с малкия общ ресурс от такса битови отпадъци е трудно“, заяви пред участващите в конференцията изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева по темата с предизвикателствата при управлението на битови отпадъци. Тя добави, че важните задачи за близките години пред местните власти, освен преминаване към изчисляване на количество, са и намаляване на дължимите отчисления чрез постоянно подобряване на показателите за рециклиране, намаляване на депонирането в регионалните депа, вместо строене на нови клетки, както и постигане на заложените цели при рециклирането на битови отпадъци.

Отчисленията за депониране следва да се използват по предназначение за насърчаване на рециклиране и оползотворяване на отпадъците. Все повече трябва да се възползваме от нормативно осигурената възможност общините да разходват натрупаните средства от отчисления, за да се финансират инвестиционните разходи за рециклиране и друго оползотворяване на битовите отпадъци. Към момента за някои общини се констатира, че не предприемат никакви действия за тяхното разходване. Поради тази причина в Стратегията за кръгова икономика се предлага местните власти да представят план за разходването на събраните отчисления с цел устойчиво и регулярно харчене.

     

Десислава Стойкова, член на екипа на НСОРБ, презентира постигнатите цели за рециклиране на общините в област Стара Загора за 2019г. и 2020г., по данни на Изпълнителна агенция Околна среда. Според изискванията, за да е достигнала нормата за изпълнена цел, една община трябва да е покрила 50% постигнато рециклиране на битовия отпадък. Данните сочат, че нито една община не е покрила 50% и съответно не може да намали своите отчисления.

За същия период Десислава Стойкова показа и постигнатите цели за количество депонирани биоразградими отпадъци и степен на ограничаване на депонирането. Според данните, 9 от общините са постигнали заложените цели и са намалили отчисленията си за следващите години. Тези резултати показват, че основна спънка е не само настоящата инфраструктура, но и проблемите с подаването на данните за депонираните отпадъци. Различията в отчетите на ИАОС и НСИ създават спънки за местните власти. Методиката за изчисляване на целите по ЗУО също е проблемна. В региона има общините са с различни характеристики и не може процентът за рециклиране да е еднакъв, но настоящата методика не позволява преразпределяне на процентите между общините в Регионалното сдружение за управление на отпадъците.

За да плащаме по-малко такса смет на количество, отпадъкът трябва да се разделя при източника – всяко домакинство. Колкото по-успешно научим нашите съграждани да разделят качествено битовите си отпадъци, толкова по-малко ще плащат при минаване на количество. Същото важи за бизнеса и администрациите. Това коментира Силвия Георгиева и даде пример със зелените правила, въведени в офиса на НСОРБ, за които можете да прочетете: ТУК.

В рамките на форума изпълнителният директор на НСОРБ представи и проекта на НСОРБ за „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България“,  по приоритет 2 „Отпадъци“ на ПОС 2021-2027 г. Основната му цел е подпомагането на общините в подобряване на моделите за управление на отпадъците, за изпълнение на възложените им по закон отговорности и за постигане на целите, заложени в Националния план за управление на отпадъците (НПУО).

Силвия Георгиева акцентира, че дългият път към изчисление на битовия отпадък в количество преминава изцяло през промяна на мениджмънта при управлението на отпадъци и поведението на домакинствата. Неизменно ще има сътресения за гражданите, ако не са придобили достатъчната мотивация да разделят още при източника на отпадък. Процесът ще е плавен, решенията трябва да влязат обосновано в общинските съвети.

С МОСВ и финансиращия орган е съгласувано изготвените модели да не бъдат базирани на населени места, а на зони. Сдружението е идентифицирало осем типови зони, за които ще се изработи модел за изчисляване на количество, както и отделен мениджмънт: Градски зони с високо строителство; Градски зони с ниско застрояване и еднофамилни къщи; Градски зони със смесено застрояване; Централна градска част в големите градове; Малки населени места с фамилни къщи; Вилни зони; Курортни селища; Индустриални зони/паркове, ползващи общинска система за управление на отпадъците.

Конкретни цели по проекта са методическа подкрепа за създаване необходимите условия за преминаване към определяне размера на таксата за битови отпадъци (ТБО) съгласно основите, посочени в чл. 67, ал. 8 в ЗМДТ (ДВ, бр. № 88 от 3 ноември 2017 г.); методическа подкрепа за разработване на общински нормативни актове по управление на отпадъците и определяне на ТБО; експертна подкрепа за определяне на финансовите източници за дейностите по управление на отпадъци и създаване на специализиран софтуер за начисляване на ТБО.

Бяха дискутирани и конкретни въпроси с участниците в конференцията, насочени към дейностите по проекта.

Заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева представи новите цели и задължения в управлението на битовите отпадъци, както и мерките, предвидени за спомагане за справянето с процеса. „През 2035г. ще се стремим към максималното ограничаване на депонирането на битови отпадъци - до 10% намаляване и над 65% рециклиране. Търсим и разглеждаме варианти и за тяхното оползотворяване в средата на живот. Подобряване на разделното събиране с цел увеличаване на количеството и качеството на рециклируемата фракция от битови отпадъци е основен приоритет за нас“, обясни Ренета Колева.

МОСВ е възложило на избран изпълнител извършване на сравнителен преглед на европейски опит в прилагането на депозитна система за опаковки и възможности за внедряването й в България. Заданието ще включва европейски добри практики за управление на отпадъците от опаковки чрез депозитна система. Целта е въвеждане на национална депозитна система за отпадъци, която  да разшири действащия към момента модел за разделно събиране.

Заместник-министър Колева запозна присъстващите с предвидените мерки за финансиране по приоритет „Отпадъци“ на Програма „Околна среда“ за периода 2021-2027, касаещи местните власти:

  • Мерки за изграждане, разширяване и надграждане на общински системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци. Допустими бенефициенти са 236 общини от 48 регионални сдружения за управление на отпадъците. За РСУО това са Стара Загора, Твърдица, Братя Даскалови, Гурково, Гълъбово, Казанлък, Мъглиж, Николаево, Опан, Павел Баня, Раднево и Чирпан;
  • Мерки за изграждане на системи/центрове за разделно събиране и подготовка на повторна употреба и поправка. Допустими са всички общини по ИТИ подхода;
  • Рекултивация на депа и/или осигуряване на безопасност на съществуващи без увеличаване на техния капацитет.
  • Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България. Директен бенефициент е НСОРБ;
  • Повишаване на осведомеността относно практиките и поведението във връзка с устойчивото потребление, кръговата икономика, мониторинга на отпадъците, както и информационни кампании за заинтересованите страни и населението.

В заключение на конференцията Йоана Йончева - Фильова от Българска оползотворяваща и рециклираща асоциация /БОРА/ представи  възможностите за оползотворяване на отпадъците и развитие на кръговата икономика.