Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | НСОРБ предлага да се създаде фонд за превенция на бедствия

НСОРБ предлага да се създаде фонд за превенция на бедствия

13.10.2023
НСОРБ предлага да се създаде фонд за превенция на бедствия

Националното сдружение на общините в България предлага държавата да създаде фонд за превенция на бедствия, който да се администрира на централно ниво от държавата. Според изпълнителния директор на Сдружението Силвия Георгиева тази  структура трябва да бъде и координатор на всички политики за превенция, които трябва да се свършат по места от различни структури наместната и държавната власт. На ниво община естественият лидер на този процес е кметът на общината, допълни в интервю за предаването „Хоризонт до обед“ на БНР изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.

"Бедствията и кризите, на които сме свидетели в последните години, са една от трудностите, с които не само общините, но и държавите и целият свят трябва да се справят все по-често. През последните години природните катаклизми стават все по-чести, природата ни показва, че климатичните промени са неумолими. Всички нива на управление трябва да променят начина и подхода си, по който се отнасят към превенцията на подобни ситуация. Става все по-очевидно, че всеки един лев, вложен в превенция, спестява поне 10 лв. за реакция след настъпване на съответното събитие", коментира пред националното радио Силвия Георгиева.

По думите й отделените пари за превенция са доста по-малко, отколкото тези за реакция след настъпване на бедствие. Тя посочи, че общите средства по двете пера за 2023 г. са 130 млн. лв.

Цялото интервю можете да чуете тук.