На заседанието на 19 ноември Управителният съвет на НСОРБ обсъди възможността за обявяване на 3 януари 2025 г. за неучебен ден.
С писмо до МОН Сдружението предлага проф. Галин Цоков, позовавайки се на правомощията си като министър на образованието, да обяви със своя заповед 3 януари 2025 за неучебен ден. Темата е широко дискутирана в последните дни след решенията на много общини да увеличат новогодишните празници за учениците с допълнителен почивен ден, който да прекарат със семействата си.
Формално предложенията за промяна на учебните планове се правят преди началото на учебната година, но Сдружението смята, че това решение е финансово обосновано. Възобновяването на работата на училищата след дългата коледно-новогодишна ваканция само за един ден преди уикенда ще натовари излишно с отопление и осветление училищата.
Сдружението се позовава и на неравнопоставената ситуация, в която ще бъдат учениците и преподавателите, ако кметът на тяхната община не издаде заповед за обявяване на 3 януари за неучебен ден.
/МБ/


png.png)






