"Благодарности за важния ангажимент, който поехте в двата мандата като председател на БАН българската наука да подпомага развитието на регионите в страната“, каза в приветствието си към академик Юлиан Ревалски изпълнителният директор на НСОРБ. Тя открои ролята на двустранните споразумения, които Академията подписа с общините за подкрепа в сферата на икономическото развитие, конкурентоспособността и иновациите, опазването на околната среда, за научноизследователски и научно-приложни проекти, за подготовка на експертизи и трансфер на технологии.
„Благодарим за мъдростта, толерантността, а когато е необходимо и твърдостта, с която ръководихте Академията“, каза още Силвия Георгиева на заседанието на Съвета на настоятелите на 20 ноември.
Вторият мандат на акад. Ревалски изтича на 7 декември. Възвръщането и укрепването на авторитета на Академията пред обществото и институциите, увеличаването на научната продукция и патентите, както и тройното увеличаване на бюджета на БАН са сред най-важните постижения в двата мандата на управление на акад. Ревалски.
В отчета пред Общото събрание на той посочи като успешни свои практики регулярната атестация на учените в Академията, въвеждане на конкурсно начало за академична длъжност асистент и утвърждаване на национално ниво на статута на пост-докторантите. Академик Ревалски подчерта, че по негова инициатива БАН разработи Национална стратегия за развитието на изкуствения интелект в България до 2030 г.
Той отчете създадената възможност чрез младежките програми на проектен принцип много млади хора да се квалифицират като учени.
Заседанието на ОС на БАН за избор на нов председател е предвидено да се проведе на 2 декември.
/МБ/


png.png)






