Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | НСОРБ и общините от СЦР дискутираха изпълнението на Концепциите за интегрирани териториални инвестиции

НСОРБ и общините от СЦР дискутираха изпълнението на Концепциите за интегрирани териториални инвестиции

24.10.2024
НСОРБ и общините от СЦР дискутираха изпълнението на Концепциите за интегрирани териториални инвестиции

На 22 и 23 октомври в гр. Габрово представители на общините от Северен централен район, областните управи, Областните информационни центрове участваха в практически семинар на тема „Интегрирани териториални инвестиции за устойчиво градско развитие“, организиран от Световната банка. В събитието се включиха и експерти от отдела на НСОРБ по програми и проекти на общините.

През първия ден на семинара участниците се запознаха с принципите за планиране и изпълнение на интегрирани териториални инвестиции, свързани с възстановяване на изоставени терени и опазване на културното и природно наследство. Споделени бяха редица добри практики и предизвикателствата при реализация на проектите. Община Разград представи опита си в дейностите по консервация и реставрация на Археологическия резерват „Абритус”, Габрово презентира опит в управлението на отпадъците, Горна Оряховица – модел за привличане на млади хора, Тутракан – архитектурния резерват „Рибарска махала“.

Представители на Световната банка запознаха участниците със спецификите при планирането и изпълнението на устойчиви интегрирани инвестиционни проекти за изграждане на зелена инфраструктура, обществени пространства и сигурност, опазване и социализация на културно наследство. Презентирани бяха и възможности за финансиране на инвестиции в устойчивото градско развитие, мониторинга и управлението на проекти, включени в Концепции за интегрирани териториални инвестиции.

Конкретните примери от чуждестранните европейски проекти бяха свързани с обновяване на изоставени територии. Конкретен пример от полския град Катовице представи ползите, проблемите и перспективите от превръщането на бивш минен и металургичен комплекс в града в модерна зона за култура, а чешкият град Острава презентира дейностите по ревитализацията на индустриален комплекс. Община Разград представи своя успешен проект за конверсия на бившето военно поделение в западната част на града и трансформирането му в бизнес зона „Перистър“.

Изключителен интерес за участниците представляваше примера за Видинската синагога, която от руина е превърната в многофункционален културен център с акумулиран ресурс от над 10 млн. лв. Сега центърът е изправен пред огромното предизвикателство да намери разумни решения за устойчиво и ефективно съществуване. Това предизвикателство беше споделено и от други общини.

В рамките на втория ден от семинара бяха представени добри практики и предизвикателства при създаване, поддръжка и промяна на публичното пространство с примери от община Пловдив и Столична община, и споделени такива от Разград, Гарово, Русе, Сливо поле, Дряново и др.

Изпълнението на концепциите за ИТИ и прилагане на принципа за „ненанасяне на значителни вреди (DNSH)“ при подготовката на проекти предизвика оживление сред участниците. Представени бяха основните стъпки, които да следват партньорите в КИТИ, като проверки за промени в интегрираните проекти, в т.ч. в дейностите, в бюджета, в партньорството, подготовка на начални срещи за изпълнение на концепциите, създаване на координационен екип по КИТИ, разработване на индикативен график за изпълнение на проектите в КИТИ.

Сериозно притеснение буди сред участниците липсата на указания от отделните програми, подкрепящи ИТИ подхода, кратките срокове за подготовката на проектни предложения, забавянето, което усложнява предстоящите процедури по кандидатстване и изпълнение на инвестициите.

Полезна за общините бе и информацията за възможностите за финансиране на част от КИТИ с финансови инструменти, представена от Фонда за градско развитие за Северна България и споделените добри примери за партньорство между него и общините.

Събитието е част от Споразумението за предоставяне от Световна банка на техническа помощ на МРРБ за изграждане на капацитет на регионалните и местните заинтересовани страни за прилагане на устойчиви и интегрирани подходи към регионалното развитие. На 5 и 6 ноември е насрочена аналогична проява в гр. Добрич за общините от Североизточния регион за планиране.