Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | НСОРБ вече е наблюдател в Мрежата на Балканските градове B40

НСОРБ вече е наблюдател в Мрежата на Балканските градове B40

02.10.2024
НСОРБ вече е наблюдател в Мрежата на Балканските градове B40

В края на септември НСОРБ официално получи статут на наблюдател в Balkan City Network B40. Покана за членство бе отправена от Постоянния секретариат на организацията в Истанбул, в резултат на няколко годишните усилия на Сдружението за популяризиране на инициативата и присъединяването на редица български общини към Мрежата.

След разглеждането на кандидатурата, тази седмица в НСОРБ се получи официалното писмо, потвърждаващо статута, от настоящия ротационен председател на Мрежата В40 и кмет на Тирана, Ерион Велиай.

Наблюдатели в Мрежата могат да бъдат местни асоциации от региона на Балканите, местни власти, ситуирани извън региона на Балканите с население от поне 500 000 души, както и международни органи и мрежи, работещи в съответствие с целите на мрежата B40.

НСОРБ вече ще бъде сред официално поканените участници в заседанията на Общото събрание или работните групи като участник без право на глас.

НСОРБ и Мрежата B40 си сътрудничат активно още от самото й създаване през 2021 г., когато по инициатива на кмета на Голямата Истанбулска община Екрем Имамоглу бе подписана декларацията за създаване на организацията, като сред 23-та учредители бе и кметът на община Кърджали.

Мрежата В40 е организация със споделена визия за европейско бъдеще, работеща за подобряване и разширяване на сътрудничеството между градовете от Балканския регион чрез диалог и на базата на споделени ценности. Тя стъпва на опита на международни инициативи като С40, G20, G7, а амбицията е да обхване поне 100 града на Балканите.

През декември 2021 г. ръководството на НСОРБ проведе работна среща с кмета на Истанбул, на която беше договорено включването и на други български общини в работата на Мрежата. В резултат на усилията на Сдружението и под домакинството на кмета на Столична община, на 28 юни 2022 г. в София се проведе среща с участието на кмета на Истанбул, Екрем Имамоглу, в рамките на която се присъединиха още 10 български общини.

Към настоящият момента 14 български общини са членове на Мрежата, в това число Белица, Бургас, Велико Търново, Димитровград, Карлово, Карнобат, Кърджали, Пловдив, Раковски, Свиленград, Сливен, Стара Загора, Столична община и Троян. Своите кандидатури за членство са подали още над 10 български общини.

Целта на Мрежата B40 е да насърчава партньорството на градовете в Балканския регион за справяне с глобалните предизвикателства и обмен на добри практики и експертен опит за:

  • създаване на устойчиви и екологосъобразни градове, които допринасят за устойчиво бъдеще на своите жители;

  • прилагане на приобщаващи и демократични модели и управление, които са от полза за всички хора, живеещи в местните общности;

  • повишаване на качеството на живот чрез използване на интелигентни технологии и анализ на данни;

  • насърчаване на растежа и просперитета на местната икономика;

  • подкрепа за опазването и популяризирането на разнообразното културно наследство и ценности в региона.

Функционират различни работни групи, които се срещат чрез онлайн сесии на всеки 3 месеца. Те се състоят от експерти в съответните области от градовете членки и разработват конкретни проекти в съответствие с целите на B40. Четири са постоянните работни групи:

  • Местни действия в областта на климата

  • Местна демокрация и миграция

  • Интелигентни градове и цифрова трансформация

  • Местно икономическо и културно сътрудничество

Управлението на Мрежата се осъществява на ротационен принцип, като председатели са кметовете на столиците на участващите държави. През 2025 г. председателството се поема от Босна и Херцеговина и кмета на столицата Сараево, а през 2026 г. се очаква Столична община да ръководи организацията.

НСОРБ е на разположение да подкрепи всяка община, която иска да се присъедини към Мрежата.

Повече информация можете да прочетете и на официалната страница на В40.

/ЯД/

/МБ/