Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Ново приложение помага на жертвите на домашно насилие

Ново приложение помага на жертвите на домашно насилие

21.12.2023
Ново приложение помага на жертвите на домашно насилие

На 21 декември вицепремиерът Мария Габриел, вътрешния министър Калин Стоянов, правосъдният Атанас Славов и председателят на Националното бюро за правна помощ Наталия Илиева представиха мобилното приложение „Помогни ми“. То дава бързо и лесно информация на гражданите за обхвата на правна помощ у нас, стъпките, които трябва да предприемат за защита на своите права, както и контакти с институциите и организациите, ангажирани с подкрепа на пострадали от домашно насилие и насилие, основано на пола.

Приложението дава много смелост на жертвите и запазва тяхната анонимност, каза вицепремиерът Мария Габриел. То е безплатно и не изисква регистрация за достъп. Не е необходимо да се предостави лична информация (като име, дата на раждане и данни за контакт).

Приложението е разработено по проект на Националното бюро за правна помощ, финансира от Норвежкия финансов механизъм 2014-2021. То изпреварва работата по координационния механизъм, който обхваща всички институции, отговарящи за защитата и превенцията от домашно насилие. Този механизъм ще бъде готов до края на годината, заяви министърът на правосъдието Атанас Славов.

Наталия Илиева уточни, че чрез приложението не се подават сигнали, а се събира информация къде да се потърси помощ. В него има база данни с адреси, работно време, телефони, бърз достъп до правна помощ, съдебна медицина, кризисни центрове, адвокати и полиция. Първо се избира областта, в която се намира търсещия помощ и автоматично излизат институциите. В детайли е описано как жертвите да получат правна помощ и какви са правата им.