На 21 декември вицепремиерът Мария Габриел, вътрешния министър Калин Стоянов, правосъдният Атанас Славов и председателят на Националното бюро за правна помощ Наталия Илиева представиха мобилното приложение „Помогни ми“. То дава бързо и лесно информация на гражданите за обхвата на правна помощ у нас, стъпките, които трябва да предприемат за защита на своите права, както и контакти с институциите и организациите, ангажирани с подкрепа на пострадали от домашно насилие и насилие, основано на пола.
Приложението дава много смелост на жертвите и запазва тяхната анонимност, каза вицепремиерът Мария Габриел. То е безплатно и не изисква регистрация за достъп. Не е необходимо да се предостави лична информация (като име, дата на раждане и данни за контакт).
Приложението е разработено по проект на Националното бюро за правна помощ, финансира от Норвежкия финансов механизъм 2014-2021. То изпреварва работата по координационния механизъм, който обхваща всички институции, отговарящи за защитата и превенцията от домашно насилие. Този механизъм ще бъде готов до края на годината, заяви министърът на правосъдието Атанас Славов.
Наталия Илиева уточни, че чрез приложението не се подават сигнали, а се събира информация къде да се потърси помощ. В него има база данни с адреси, работно време, телефони, бърз достъп до правна помощ, съдебна медицина, кризисни центрове, адвокати и полиция. Първо се избира областта, в която се намира търсещия помощ и автоматично излизат институциите. В детайли е описано как жертвите да получат правна помощ и какви са правата им.


png.png)






