Община Свиленград е домакин на кръгла маса „Демонстрационно въвеждане на принципа PAYT (заплащане на такса битови отпадъци спрямо количеството им) при начисляване такса „битови отпадъци”. Събитието се провежда в рамките на проект „Въвеждане на добра практика в Община Свиленград по пътя към нулеви отпадъци“, финансиран от ОПОС 2014 – 2020, ПО „Отпадъци“ и в него взеха участие представители на Управляващия орган на програмата, на институции, организации, чиято дейност е свързана с управлението на отпадъци, на "Информационно обслужване" ЕАД и на много общини.
Проектът е част от пътя на Община Свиленград към община с нулеви отпадъци, подчерта заместник-кметът на Мария Костадинова, която модерира първия работен ден на форума. Тя сподели за трудностите при изпълнение на пилотен проект в област, в която у нас липсват не само опит, но и теоретични познания, и подчерта, че основен двигател за продължаване на работата е била заинтересоваността на гражданите и активността на бизнеса. Темата на кръглата маса е изключително важна и наболяла за всички общини, подчерта Костадинова.
Кметът на Свиленград арх. Анастас Карчев изтъкна, че въвеждането на нов модел за управление на отпадъците изисква цялостно преструктуриране на организацията на работата в общината и дружествата, ангажирани с процесите по управление на отпадъците. Община Свиленград вече отбелязва необходимостта от създаване на аналитично звено, което да обработва информацията, генерирана от софтуера за управление на процесите, да изпраща съобщения, да реагира на сигнали и др. Обмисля се и обвързване на системата със софтуера на отдела за местни данъци и такси.
Напредъка на Община Свиленград по изпълнението на проекта представи неговият ръководител инж. Иванка Димитрова. Местната администрация вече е въвела в няколко пилотни зони ефективно действаща система за разделно събиране, за претегляне на генерираните отпадъци, въведена е и система за интелигентно управление на процесите. В рамките на проекта са тествани ефективните модели за изчисляване на ТБО на база генерирани отпадъци както в зони с еднофамилни къщи, така и в територии с многофамилни жилищни сгради и в селски райони. Всяка от зоните има своите специфики, които са отчетени при планирането на отделните елементи на системата за управление на отпадъците, която Община Свиленград предвижда да въведе и на цялата си територия.
Основните принципи, на които е базирана новата система, са свързани с конкретната идентификация на потребителите /гражданите, респективно фирмите/, с измерване на количеството генерирани отпадъци /в момента това се прави по две дименсии – обем и тегло/ и на тази база – определяне на ставка за таксата „битови отпадъци“, като основа за извършване на изчисления.
Основен „партньор“ на общината в реализирането на проекта са гражданите и бизнесът, които са структурирани в солидарни групи и подпомагат въвеждането на системата чрез взаимен контрол.
Софтуерното обезпечаване на системата включва пълна информация за всеки от наблюдаваните контейнери, съхранение и анализ на данните и респективно измервателен модул на сметосъбиращите превозни средства. Той дава възможност освен за визуализация на данните в реално време, но и за анализ на ценообразуването на услугите по сметоизвозване.
Засега община Свиленград се е спряла на двукомпонентна такса, която включва фиксиран елемент, свързан с режийните раздходи и динамичен – дефиниран от генерираното количество отпадък. Съотношението между двата компонента при формирането на таксата е 65 към 35%.
Моделът на Свиленград предвижда двукратно заплащане на дължимата таксата, като втората вноска ще има изравняващ ефект.
Основните рискове, за които споделиха участниците в кръглата маса, са свързани с нарастване на нерегламентираните сметища в първите години от въвеждането на новия модел. Липсата на действащи механизми за контрол и санкциониране от страна на общините е другото „слабо“ място на бъдещия модел за управление на отпадъците. Не на последно място, организациите за оползотворяване на опаковките, които държат монопола в разделното събиране в момента, не са заинтересовани от разширяване на мрежата от цветни контейнери.
Важен аспект в целия процес на изпълнение на проекта е активната комуникация с гражданите, споделиха домакините от Община Свиленград. Нужно е гражданите да бъдат наясно, че новият модел няма да намали ТБО, но ще внесе значителна доза справедливост, т.к. в момента по-голямата тежест в дейностите по сметоизвозване и управление на отпадъците се поема от бизнеса, сподели ръководителят на проекта инж. Иванка Димитрова.
Сериозно предизвикателство за общините в следващите години ще бъде необходимостта от инвестиции както в съдове за разделно събиране на отпадъци, така и в изграждане на специализирани площадки и в специализирана техника и механизация.
Участниците във форума подчертаха необходимостта от ефективно прилагане на принципите на разделното събиране на отпадъците като встъпителен етап преди въвеждането на новия модел за определяне на ТБО. Досега не е имало стимули за разделно събиране, може би затова и системите, въведени от бизнеса, не заработиха ефективно, смятат участниците в срещата.
Община Свиленград много активно е работила с организациите за оползотворяване на опаковки. От 60 точки на територията на общината, след няколко преразглеждания на договорите вече са разположени 1 300 съда за разделно събиране. Кметът на общината открои остарялата законодателна рамка, регламентираща дейността на тези специализирани дружества, както и липсата на възможности за ефективен контрол от страна на общините. Не всички регионални системи за отпадъци обхващат всички елементи и това създава трудност, подчерта арх. Карчев. В Свиленград проблемът е бил решен с активното включване на бизнеса, който проявява все по-голям интерес към вторичен ресурс за своите производства.
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева, която заедно с представители на екипа на Сдружението взе участие в конференцията, представи готовността за сключване на договор с Програма „Околна среда 2021 – 2027“ за разработване на пакет от мерки в подкрепа на общините по преминаване към новия модел на изчисляване на ТБО.
„Въвеждането на ТБО на база количество не е лесно, защото България се опитва да прави екологични политики през данъчен закон – в случая Закона за местните данъци и такси. От общините си очаква да разрешат една комплексна и сложна задача, заложена в национална политика и да я преформатират в справедлив модел за заплащане“, подчерта Силвия Георгиева.
„Нашата обща задача е да намерим такова решение, което да направи страната по-чиста без да увеличи многократно данъчната тежест за българските граждани“ – така Георгиева обобщи общата цел пред общините в следващите години и обърна внимание: „Трябва да си дадем сметка, че връщане назад няма. ТБО ще се изчислява на база количество и заедно трябва да платим цената на този преход. Заедно общините и държавата.“
За да стане прецизно изчисляването на ТБО на количество, е нужно да бъде въведено добре работещо разделно събиране, подчерта и изпълнителният директор на НСОРБ. Отлагането в годините на това задължение не прави по-лесна задачата. Засега, според действащото законодателство, дейността на организациите за оползотворяване и контрола по прилагането на мерките за въвеждане на разделно събиране на практика са извън общините. „Общините не могат да контролират всички играчи на терен, но в същото време им се налага да дофинансират дейностите по управление на отпадъците“, подчерта Силвия Георгиева. Участници в кръглата маса обърнаха внимание и на факта, че в договорите общините не са активна страна и обикновено текстовете на контрактите са изготвени от оползотворяващите организации и са в тяхна полза. Общините трябва с по-голяма ангажираност да защитят интереса на гражданите, подчертаха участници.
Целта на проекта, който предстои да изпълнява НСОРБ, е да бъдат създадени модели, които всички общини да могат да използват, когато преминават към изчисляване на ТБО на база количество. Изчисляването ще стане поетапно и не може да бъде въведено от всички общини едновременно, обърна внимание Силвия Георгиева.
Аналитичната дейност по проекта има за цел да създаде пълна картина на състоянието на управлението на отпадъците по общини в страната, която да послужи като основа за оптимизиране на целия мениджмънт на процесите по управление на отпадъците.
В интерес на общините, предстои между НСОРБ и НСИ да бъде сключено рамково споразумение за предоставяне на данни, на база на което всяка община ще сключва договор със съответното Териториално поделение на Института за достъп до набор от данни от последното преброяване, които могат да послужат за по-коректното въвеждане на новия модел.
Сериозен проблем създава остарялата техника, с която се извършват дейностите по сметосъбиране. Това е инвестиционно предизвикателство за всички общини, подчерта Силвия Георгиева.
В рамките на изпълнението на проекта ще бъде създаден и специализиран софтуер, в който е предвиден модул за контрол на процесите. Контролът е един от най-сериозните дефицити, обърна внимание изпълнителният директор на НСОРБ. Самите механизми за осъществяване на контрол от страна на общините също имат значителни слабости.
70 общини ще бъдат включени като пилотни по проекта, реализиран от НСОРБ. Предвижда се да бъдат разработени и предложения за промени в нормативната уредба.
В рамките на дискусията, която се състоя във втория работен ден на кръглата маса, бяха обсъдени възможностите за мултиплициране на опита на Община Свиленград по въвеждане на система за устойчиво управление на отпадъците и за промяна в механизма за определяне на таксата „битови отпадъци“ за граждани и фирми.
Обсъдени бяха детайли, свързани с практиката за заплащане на ТБО и възможните промени, които трябва да бъдат нормативно регулирани. Отчетено беше, че въвеждането на по-голяма справедливост чрез подхода „замърсителят плаща“, не решава проблема със сериозните разходи на общините за поддръжка и почистване на обществените пространства.
Участниците потвърдиха позицията си, че въвеждането на ефективна система за разделно събиране на отпадъците е задължителна предпоставка за промяна в модела на изчисляване на ТБО. На много места организациите за оползотворяване на отпадъците не работят активно с общините и на практика, по отношение на промяната на нагласите у населението, резултатите остават неудовлетворителни.
Подчертана бе необходимостта от включване на въпросите за разделното събиране и намаляване на отпадъците в образователния процес.
Като сериозни проблеми, за които все още няма адекватно решение, бяха очертани трудностите на туристическите общини в активния сезон, когато освен жителите, отпадъци генерират и множеството посетители; затрудненията, които възникват в случаите, когато услугите по сметосъбиране и сметоизвозване са предоставени на външни фирми; слабите механизми за контрол по изпълнението на договорите и неудовлетворителното качество на услугата, както и сериозно нарастващите разходи за управление на отпадъците.
Интересна дискусия предизвика проблемът с рециклирането на едрогабаритните отпадъци. Домакините от Община Свиленград разказаха за интересния опит на италиански общини, които те са имали възможност да посетят. Там едрогабаритните отпадъци, предимно мебели и домашно оборудване, се ремонтират и реставрират в специално създадени предприятия, в които се ангажират служители по различни програми за временна заетост. Периодично обновеното оборудване и обзавеждане се предоставя на социално слаби семейства, а два пъти в месеца Общината организира разпродажби. Подобен център у нас работи в община Бургас.
В края на успешното изпълнение на проекта Община Свиленград получи множество похвали за куража да експериментира в толкова сложна система и благодарност за опита, от който могат да се възползват и други общини в страната. Според заместник-кмета Мария Костадинова, екипът вече има идеи за надграждане на софтуера на информационната система за управление на отпадъците, която е внедрена. Допълването на данни и параметри ще даде възможност за по-прецизен мониторинг на процесите и за по-ефективен контрол и управленски решения. „Колкото и технологии да въвеждаме, най-важна е работата на терен, а тя е много“, сподели при закриване на форума заместник-кметът на общината домакин и се обърна към своите колеги: „Не казвайте, че няма да се случи!“.
Всички участници в двудневната кръгла маса ще получат проект на общ документ с изводите и препоръките от опита на Община Свиленград в работата по промяна на модела на управление на отпадъците с покана да подкрепят формираните позиции по основните въпроси, свързани с процеса на въвеждане на нов механизъм за определяне на ТБО.


png.png)






