Най-големият ГИС форум у нас се проведе отново присъствено след три години в онлайн формат – на 15 ноември в Гранд хотел Милениум София. Събитието събра на едно място водещи международни експерти и над 700 представители на повече от 200 организации от държавната администрация, местното самоуправление, бизнеса, академичната общност, неправителствения сектор и много други.
Официален организатор на ГИС форума е Есри България, а партньори са над 50 водещи организации от различни сфери, в това число, традиционно и НСОРБ.
Конференцията под надслов „С ГИС създаваме по-устойчив свят заедно“ беше официално открита от Валентин Мундров, заместник-министър на електронното управление, Николай Найденов, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, проф. д-р Климент Найденов, председател на Българско географско дружество и декан на Геолого-географски факултет към Софийски университет, и Евгения Караджова, основател и управител на Есри България.
Валентин Мундров подчерта все по-ключовата роля на ГИС технологиите за електронно управление в администрациите, както на централно, така и на местно ниво, включително при координацията и сътрудничеството между различните институции, които управляват обща територия.
Филип Мот, генерален директор на Есри Европа, представи световните ГИС тенденции и европейски добри практики в използването на ГИС технологии. Сред примерите, които Мот демонстрира, се открои уеб ГИС приложението на Световната метеорологична организация, с което се представя състоянието на климата в Европа, както и прилагането на ГИС за подпомагане изграждането на първата нова атомна електроцентрала от двадесет години в Обединеното кралство – най-мащабният проект на Великобритания в енергетиката и борбата с изменението на климата.
В конференцията се включи и Катарина Клементе от Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex). Катарина показа различни системи и ГИС дашборди, с които Frontex следи и управлява границите на Европейския съюз.
Представени бяха и едни от най-значимите и иновативни ГИС системи и приложения, внедрени през последната година у нас от различни организации, включително Развитие на специализираните информационни системи за пространствени данни на Агенция по геодезия, картография и кадастър; Система за управление на водите в басейна на река Искър (СУВ-БРИ) като първа фаза на Национална система за управление на водите в реално време на Министерство на околната среда и водите; ГИС за изборни процеси – Министерство на вътрешните работи; Роля на ГИС в поддръжка, планиране и прогнозиране на „Електроразпределителни мрежи Запад“, Морски пространствен план на Р. България 2021-2035 г. и много други.
По време на официалния коктейл за Световния ГИС ден тържествено бяха връчени годишните отличия за специални постижения в ГИС в пет категории – „Държавна администрация“, „Местно самоуправление“, „Частен сектор“, „Сигурност“ и „Международна организация“.
В категория „Държавна администрация“ най-високото международно отличие в сферата на ГИС технологиите бе присъдено на Министерството на околната среда и водите за реализираните три стратегически системи, базирани на най-съвременни ГИС технологии – Информационна система за управление на риска от наводнения, Надграждане на Единната информационна система за управление на защитените зони от екологичната мрежа НАТУРА 2000 и Система за управление на водите в басейна на река Искър. За специалните си постижения в прилагане на ГИС, Министерството на околната среда и водите беше избрано сред над 100 000 кандидатури от цял свят. Престижната награда връчи Филип Мот, генерален директор на Есри Европа на Юлиан Попов, министър на околната среда и водите.
В категория „Местно самоуправление“ община Чирпан беше отличена за прилагане на най-съвременни ГИС технологии за повишаване ефективността на дейностите, свързани с устройство на територията. Николай Найденов, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, връчи наградата на община Чирпан.
Газоразпределителната компания Овергаз получи отличие в категория „Частен сектор“. Овергаз внедрява и развива цялостна корпоративна ГИС система, която повишава ефективността на управлението на газоразпределителната мрежа и подпомага дейностите по планиране, проектиране и вземане на управленски решения при реализацията на инфраструктурните проекти, свързани с газификацията на българските градове. Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американска търговска Камара в България, връчи престижното отличие на Вилиян Янакиев, заместник изпълнителен директор на Овергаз Мрежи.
В категория „Сигурност“ Министерството на отбраната беше отличено за прилагане на най-съвременни ГИС технологии за създаване и развиване на способности за работа с геопространствени данни и оперативна съвместимост, които отговарят на високите стандарти на партньорските организации и НАТО. Полковник Георги Попов от Министерство на отбраната, получи престижното отличие от Константин Зографов, регионален вицепрезидент за Югоизточна Европа на AFCEA International, член на Борда на директорите на AFCEA International и президент на AFCEA-секция София.
В категория „Международна организация“ отличието отиде при CWP Global за изграждане и развитие на иновативни облачни ГИС приложения за повишаване ефективността на управлението и достъпа до информация за ВЕИ проектите на дружеството на глобално ниво. Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании, връчи отличието на Владимир Крумов, Глобален мениджър оценка на ВЕИ ресурсите в CWP Global.
В рамките на церемонията бяха наградени и победителите в Националния образователен конкурс „Изучаваме света с ГИС“. Министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков връчи отличията в категория Преподавател.
Първото място сред учителите е за Десислава Мишева от 79 СУ „Индира Ганди“ в София за интерактивния й ГИС проект „Да рециклираме“. Победител сред учениците стана шестокласникът Михаил Лазаров със създадения от него интерактивен ГИС сторимап за Река Амазонка. Призовото място в категория Отбор спечелиха 7-класничката Диляна Видева и нейните учители по География и икономика и ИТ – Грета Стоянова и Таня Сребрева – в ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“, гр. Бургас, с проекта им „Море без пластмаса“. Голямата награда при Студентите бе спечелена от Станимир Димитров, докторант в Минно-геоложкия университет, който представи чрез ГИС изключително актуалната тема „Израел - ден преди войната“. Два отбора – на Минно-геоложкия университет и на Лесотехническия университет – получиха специални награди за научните си проекти: „Мониторинг на ерозия в Източни Родопи“ и „Защита на горите и специални ползвания“.
Всички уеб карти, проучвания, сторимапове и ГИС проекти, част от националната образователна надпревара, могат да бъдат разгледани в галерията на конкурса „Изучаваме света с ГИС“.










png.png)






