На 17 март в 17.00 часа изтича срокът за кандидатстване по процедура „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора“ по Националния План за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Процедурата, обявена през декември 2022 г., е на директно предоставяне на подкрепа към 73 общини, на чиито територии функционират Домове за стари хора.
Целта r е всички съществуващи Домове за стари хора, да се приведат в пълно съответствие с изискванията на стандартите за качество на резидентната грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст по отношение на специализираната среда за предоставянето на услугата. Бюджетът на процедурата е 189.8 млн. лв., като справка на екипа на НСОРБ показва, че към края на м. февруари Общинските съвети на 39 общини са дали съгласието си за кандидатстване по процедурата.
Планирани инвестиции в общините:
- Община Бургас планира изграждане на нова и просторна сграда за Дома за стари хора „Цвета и Анка Върбанови“ в Минералните бани, която да отговаря на всички най-съвременни условия за независим и спокоен живот. Предвижда се Домът да разполага с единични и двойни стаи, с всички необходими условия за самостоятелен живот. В проекта си общината залага създаването на стая за рехабилитация и медицинско наблюдение, зала за групови и индивидуални занимания, зала за арт и трудотерапия, фитнес зала, зона за релакс с кът за четене, зона за хранене и отдих с трапезария. Ще бъде изградена и вътрешна градина с функции на открито като: фитнес, пространство за трудотерапия и цветна градина. До всички пространства ще има осигурена достъпна среда;
- Община Разград предвижда разширяване на Дома, чрез присъединяване на етаж от сграда в съседство. С основното обновяване на инфраструктурата, ще се осигури достъпна среда за хора с увреждания, ще се изгради и външен асансьор. Предвидено е и преустройство на помещенията за осигуряване на по-голяма площ за потребителите, както и семейни стаи. Паник-бутони ще има в баните и до леглата на потребителите, видеонаблюдение и детектори за движение;
- Община Смолян ще премести Дома за стари хора от село Фатово в гр. Смолян. С преместването се цели осигуряването на достъп до здравни, културни и други услуги на възрастните хора;
- Община Плевен - съществуващата сграда на Дома за стари хора в Бохот е построена през далечната 1947 г. и не позволява да бъде преустроена в съответствие със съвременните стандарти за адекватна грижа за възрастни хора. Поради това, проектното предложение предвижда да се изградят нови постройки на територията на сегашния Дом, която е с площ над 15 дка;
- Община Казанлък ще модернизира два Дома, като проектните и предложения включват пристрояване, вътрешно преустройство, текущ и основен ремонт, внедряване на мерки на енергийна ефективност и обновяване на специализираната среда.
Общините, подкрепени по процедурата, ще следва да поддържат социалната услуга за резидентна грижа за лица в надтрудоспособна възраст, минимум 5 години след датата на приключване на дейностите по инвестицията и верификацията на искането им за окончателно плащане по проектите.


png.png)






