Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | На среща с регионалния министър кметовете настояха за промени в проектозакона за ВиК

На среща с регионалния министър кметовете настояха за промени в проектозакона за ВиК

14.12.2023
На среща с регионалния министър кметовете настояха за промени в проектозакона за ВиК

Ръководството на НСОРБ обсъди с министъра на регионалното развитие и благоустройството  Андрей Цеков основните възражения на общините по проектозакона за ВиК. Текстовете, които предстои да бъдат разгледани от Парламента, следват заложената в Националната стратегия концепция за задължително окрупняване на ВиК сектора. Мотивите при предходните опити законът да бъде гласуван, бяха основани на твърдението, че преструктурирането е изискване на Европейската комисия. Сега необходимостта от приемане на Закона за ВиК се обосновава със записано в НПВУ условие всички ВиК дружества да се влеят в регионалните Асоциации.

НСОРБ категорично защитава тезата, че окрупняването противоречи на конституционния принцип за неприкосновеност на собствеността, в т.ч. общинската. Част от водопроводните и канализационни мрежи са общинска собственост и са предоставени за експлоатация на ВиК операторите. Структурата на тяхната собственост от своя страна е разнообразна – държавна общинска, смесени дружества. Въпреки това общините на практика са лишени от права при вземането на решения както за развитието на водопреносната мрежа, така и за доброто управление на операторите.

Кметовете настояват новият нормативен акт да отчете различната собственост на мрежата и да се съобрази с правата на собствениците и интересите на гражданите. Законът отрежда на местната власт фиктивна роля в процеса на управление на ВиК системите, което е неприемливо за общинските ръководства. Законовите текстове им отнемат самостоятелността при вземането на решения за управлението на общинска собственост, но и  не им дават никаква възможност да влияят в управлението на ВиК операторите. Бизнесплановете са формални документи и държавата не полага усилия да направи оценка за тяхното изпълнение, за адекватността на залаганите инвестиционни програми и за ефективността на менажирането, смятат представителите на общините. Огромните загуби на питейна вода, провалените проекти с европейско финансиране и инвестиционната пасивност са само част от видимите проблеми в управлението на водните дружества. Липсата на прозрачност и системен контрол над работата им ексалират в периодично повишаване на цените на водата, без ясна перспектива как системата може и трябва да се развива.

Министър Цеков прие с разбиране основателните възражения по законопроекта на кметовете на общини. НСОРБ ще внесе конкретни предложения за поправки в текстовете, които да:

  • дадат реални правомощия на общините в управлението на водните дружества;
  • гарантират прозрачност на управлението на ВиК операторите и строг контрол за разходването на публичните ресурси;
  • обезпечат отговорно управление и ефективно планиране и осъществяване на инвестиции в мрежата от страна на операторите;

Консолидирането в сектора на ВиК е политически предпоставено, затова въпреки множеството примери, които бяха представени от страна на кметовете в рамките на срещата, и основателните мотиви за острата необходимост от коренна промяна в управлението на водните дружества, на този етап промяна в концепцията на Закона не е възможна, стана ясно по време на срещата.

НСОРБ за пореден път ще внесе конкретни предложения, свързани с изразените от ръководството на организацията критики към подготвените текстове.

В срещата с министъра на регионалното развитие и заместник-министър Веселина Терзийска взеха участие заместник-председателят на УС на НСОРБ Донка Михайлова – кмет на Троян, изпълнителният директор на Сдружението Силвия Георгиева, членовете на УС и КС на НСОРБ Димитър Бръчков – кмет на Петрич, Радослав Ревански – кмет на Белица, Ивайло Симеонов – кмет на Елин Пелин, Мердин Байрям – кмет на Върбица, Билгин Шукри – кмет на Исперих, Васко Стоилков – кмет на Сливница, заместник-кметът на Казанлък Даниела Коева и експерти на Сдружението.