Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Мястото на туризма в ПВУ, бранд България и каузата на добрата журналистика – акценти в програмата на Ваканция и СПА

Мястото на туризма в ПВУ, бранд България и каузата на добрата журналистика – акценти в програмата на Ваканция и СПА

17.02.2023
Мястото на туризма в ПВУ, бранд България и каузата на добрата журналистика – акценти в програмата на Ваканция и СПА
Източник: МТ, BGtourism.bg

Представители на българските общини участваха в събитията от съпътстващата програма на Ваканция и Спа ЕКСПО, организирани от министерство на туризма, браншови организации и туристически агенции. Основните акценти в дискусиите бяха устойчивостта, новаторските технологии и алтернативни практики, подобряващи изживяването на клиентите, ролята на атракциите, културните събития и фестивали за развитието на дестинациите, кадрите в бранша, както и възможностите за финансиране на сектора по Националния план за възстановяване и устойчивост.

Министерството на туризма променя политиката си и насочва усилията си към близките пазари, които са в същата геополитическа ситуация. Прогнозата е за ръст на българския туризъм през следващите години след успокояване на геополитическата ситуация, обяви министър Илин Димитров по време на годишната среща на Националния борд по туризъм в рамките на 39-то издание на Международното туристическо изложение „Ваканция & СПА ЕКПО 2023“. Срещата бе проведена във формат дискусия на тема: „Новите предизвикателства пред туристическия сектор и решения чрез публично-частното партньорство“ и се организира с партньорството на Министерството на туризма.

„Допитахме се до браншовите организации кои да са приоритетите във втория мандат на служебното управление и болшинството посочиха, че това са повече реклама на туризма и преодоляване на проблема с кадрите. Където имаме индикации, че има проблем, ще реагираме много бързо“, заяви министър Димитров. Той посочи, че туристическият сектор се променя, бизнесът знае най-добре как да се рекламира и са предприети стъпки за максимално активно сътрудничество с бранша.

Министърът анонсира и нова възможност за подпомагане на туристическия бизнес за изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията по Националния план за възстановяване и устойчивост. Предприятията от сектор туризъм ще бъдат приоритетни при кандидатстването за средствата. Повече информация за процедурата вижте: ТУК.

По време на срещата бяха обсъдени добри практики и защита правата и сигурността на потребителите в туризма, методи за оценка на удовлетвореността на потребителите, представяне на съвместна инициатива на Министерството на туризма, Комисията за защита на потребителите и Националния борд по туризъм.

Темата за дефицита на кадри, с привличането, обучението и задържането на работниците в туризма беше поставена по време на дискусия „1001 причини да работиш в туризма или как да възстановим доверието в туристическия сектор като място за професионална реализация“, организирана от Асоциация на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА). Събитието събра представители на местните администрации и бранша. От АБТТА се предлага предприемането на 4 стъпки към решаването на проблема с липсата на кадри в туризма, по модел на Франция, финансиран от Министерството на икономиката. За изпълнението му са предвидени и струва 9 млн. евро.  и се изпълнява от началото на 2022 г.:

  • комуникационна кампания в България за професиите в туризма, какво представляват и да се проведе предимно в дигиталните платформи;
  • Обособяване на специална платформа за работа в туризма от държавата, заедно с туристическия бизнес;
  • проучване за дефицита на персонал в България. От него трябва да стане ясно не само за количествата и брой липсващ персонал, но и да се види с какви хора и умения се разполага. По този начин да бъдат насочени образователните програми към нуждите на бизнеса и за подготовката на необходимите умения в бъдещите служители;
  • промотиране на туризма пред поколението Z, което тепърва се ориентира в коя сфера да работи. Това са младежите между 18 и 26 години, които са родени в периода 1996-2009 г. Някои от тях завършват средно образование, а други висшето си. Те могат да получат квалификации в туризма и да бъдат наети от бизнеса.

Чрез реални стажове на ученици и студенти в туристическите обекти може да се промени негативният тренд, смята министърът на туризма Илин  Димитров и допълни, че туризмът е един от малкото сектори, при които дуалното образование не дава оптимални резултати. „Трябва да възстановим доверието в туризма като сигурно и доходоносно занимание за цял живот“, подчерта министърът. Така практиките на учениците да се провеждат в реални заведения и хотели ще отговарят на нуждите на бизнеса.

“България е уникална дестинация с изключително богата природа и култура и с чудесни възможности за СПА туризъм.” Това заяви д-р Александра Прианте, директор за Европа на Световната организация по туризъм към ООН във видеообръщение към участниците в дискусионния форум, организиран от Министерството на туризма под надслов „Устойчив туризъм на практика“ по време на изложението Ваканция и СПА ЕКСПО 2023. Темата устойчив туризъм предизвика оживена дискусия и породи много коментари, свързани с добрите практики, иновативни подходи и стремеж да бъдат опазени богатствата на дестинация България.

В събитието участие взе Росица Карамфилова, министър на околната среда и водите, която коментира устойчивите практики, залегнали в опазването на природата и развитието на туризма.

“Вие сте един от ключовите сектори, а вашата ниша е една от най-осъзнатите по отношение на екологията и устойчивото развитие”, подчерта министърът на околната среда и водите, обръщайки се към представителите на сектор туризъм. Росица Карамфилова изтъкна, че туристическият бизнес е може би единственият, който не приема като пречка изискванията за екологосъобразност, а ги изпълнява с убеденост, че това е начинът да се прави устойчив бизнес в туризма.

Природният капитал е основа за развитието на устойчиви модели в туризма. Необходимо е да се диверсифицира туристическият сектор, да се намали зависимостта от ресурсите. Има добри практики за налагане на кръговата икономика, които туристическият бизнес прилага, стана ясно по време на дискусията. Министър Карамфилова припомни, че на Конференцията за изменението на климата в Египет България представи кандидатурата си за домакинство на международния форум през ноември 2024 г. – COP29.

В дискусионната част на форума към министър Карамфилова се поставиха и актуални въпроси, засягащи общините – предвиждат ли се конкретни механизми за обследването и рехабилитацията на инфраструктурата в балнеоложките ни курорти, мерките, които се взимат за превенция на незаконните сондажи, възможностите за увеличаване на териториите със статут „национален парк“, както и законовите съображения за забраната за изграждане на втори кабинков лифт в Банско.

В дискусия с активни журналисти, блогъри и ПР специалисти се обсъди каузата на добрата журналистика в туризма. Чрез видеовръзка се включи и заместник-кметът на община Бургас Диана Саватева, която дискутира с участниците реалните проблеми и грешки в представянето на българския туризъм, новите форми за изграждане на имидж и разпознаваемост на посланията, както и вслушват ли се медиите в посланията на общините и държавата. Заместник-кметът посреща посетители на щанда на Община Бургас през първия ден на изложението. Екипът на Бургас се представи с оригинални сувенири, изработени от специализираното звено „Морски знаци“ към местното Общинско предприятие „Туризъм“.

Повече за общинските щандове в рамките на Ваканция и Спа ЕКСПО можете да видите:ТУК.