Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | МВР се обръща към общините за обединяване на усилията за гарантиране безопасността на децата и учениците

МВР се обръща към общините за обединяване на усилията за гарантиране безопасността на децата и учениците

13.09.2024
МВР се обръща към общините за обединяване на усилията за гарантиране безопасността на децата и учениците

В писмо до председателя на УС на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов  директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ в МВР гл. комисар Мирослав Рашков апелира за предприемане на мерки от страна на общините, за осигуряване на безопасността на движението на деца и ученици и техните близки в районите на детските градини и училищата при откриването на новата учебна година.

Сред препоръките на МВР са:

Оказване на необходимото съдействие от страна на органите на местната власт при извършване от страна на полицейските органи на охранителни проверки на сградите на училищата и детските градини.

При получаване на уведомителни писма за констатираните от служителите на МВР пропуски, директорите на детските и учебните заведения да бъдат подпомогнати за отстраняването им и за предприемане на допълнителни мерки, охрана и сигурност.

Периодично, координирано с ръководителите на териториалните структури на МВР, да се осигури участие в работните срещи с представителите на охранителните фирми, осигуряващи охрана и пропускателен режим в детските градини и училищата.

Да се осигури координация на действията между кметовете на общини, органите на МВР и Регионалните управление при МОН за осигуряване на безпроблемното откриване на новата учебна година.

Да се организира извършването на проверки в питейни и увеселителни заведения за контрол по спазването на изискванията на Закона за закрила на детето, касаещи недопускане присъствието на малолетни и непълнолетни лица в тях, както и продажба на алкохол и тютюневи изделия на деца.

Да се създаде организация за осъществяване на контрол на търговски обекти в близост до детски градини и училища, за недопускане продажбата на алкохол и тютюневи изделия на ненавършили 18 години лица. При необходимост контролът да се осъществява съвместно с органите на МВР.

Периодично да се извършват огледи в районите на детските градини и училищата за състоянието на сигнализацията с пътни знаци и маркировка, уличното осветление, предпазните огради и пешеходните ограждения за канализиране на пешеходните потоци, които не позволяват пресичането на уличните платна на нерегламентирани места, за безопасността на входовете на всички сгради без изключение, както и за състоянието на пътя и пътните принадлежности, с цел отстраняване на неизправности, изграждане на изкуствени неравности или други средства за ограничаване на скоростта на движение, за изграждане и освежаване на пешеходните пътеки. От МВР припомнят, че неравностите и пешеходните пътеки следва да бъдат в съответствие с нормативните изисквания.

Министерството на вътрешните работи се обръща към кметовете на общини, съобразно своите възможности, да вземат участие в провежданата от ГД „Национална полиция“ кампания „Седмица за превенция на детската пътна безопасност“ от 16 до 22 септември, на национално или местно ниво, както и в дните за безопасност на пътя, организирани от Европейската мрежа на службите на „Пътна полиция“ ROADPOL, а 18 септември да се популяризира като Ден без загинали на пътя, под патронажа на министъра на вътрешните работи.