На 18 и 19 април в гр. Бар, Черна гора, се проведе Общо събрание на Мрежата на асоциациите на местните власти от Югоизточна Европа (NALAS). Българската делегация бе представлявана от кметовете на община Павликени – Емануил Манолов, и на община Антоново – Хайредин Мехмедов.
Сред основните теми в дневния ред на събитието бяха Зеленият дневен ред и Конвента на кметовете за енергия и климат за Западните Балкани и Турция.
Бернд Вьорингер, председател на Камарата на местните власти на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа, откри събитието като представител на организацията, с чието съдействие през 2004 г. се създава Мрежата. Той подчерта отличната работа на NALAS през годините за подобряване на демократичните процеси на местно ниво в региона и призова за продължаване на партньорството с Конгреса за постигане на засилена децентрализация, зачитане правата на човека и демократичните ценности. Вьорингер посочи и значението на ангажирането на младите хора в процесите на взимане на решение и подкрепа за тяхното участие в местните дела.
Министърът на публичната администрация на Черна гора Мараш Дукай също поздрави участниците. Той посочи подобряването на децентрализацията като приоритет в процеса на реформиране на местното самоуправление. „Очаквам с нетърпение всяка възможност за обмен на знания и идеи, които ще донесат ново качество в мисленето за дейности за по-нататъшна реформа на системата на местното самоуправление“, каза Дукай.
Той посочи, че скорошният анализ на функционирането на системата на местно самоуправление в Черна гора показва силна централизация и необходимост от подобрено сътрудничество между местното и централното ниво на управление. Дукай допълни, че правителството обмисля децентрализирането на компетенции в ключови сфери от работата и изпълнението на функциите на местното самоуправление, като образование, здравеопазване, устройство на територията и други.
.jpg)
На кратка церемония беше отбелязана и 20-годишнината от създаването на НАЛАС. Като бивш ротационен президент на НАЛАС Емануил Манолов подчерта: „Въпреки различията между държавите от гледна точка на административно-териториалните структури и управление, именно в НАЛАС всички сме обединени и си помагаме солидарно чрез обмен на идеи и опит“. Кметът на Павликени благодари за доверието на ръководството на НСОРБ да заеме поста начело на Мрежата през 2020 – 2021 г. и подчерта, че дори в сложните времена на дистанционна работа по време на ковид кризата, Мрежата е продължила да бъде силен фактор и опора за своите членове, благодарение и на изключителният професионализъм на екипа.
През първия ден се проведе официалното предаване на ротационното председателство от Ергюн Туран, кмет на турската община Фатих, на Душан Райчевич, кмет на Бар, Черна гора, който ще бъде начело на Мрежата до април 2025 г.
Кметът на Бар сподели, че поема ролята с желание да продължи работата по изпълнението на дългосрочната стратегия за развитие на Мрежата „по-решен от всякога да постигне целите й“. В рамките на неговото председателство NALAS ще продължи подкрепата си за овластяване на асоциациите. „През годините NALAS демонстрира нееднократно своята подкрепа за асоциациите по пътя им към членство в ЕС и доказа, че е партньор на когото може да се разчита“, каза Райчевич и добави, че във фокуса на неговите усилия ще бъде дигитализирането на услугите, зеленият растеж и устойчивостта на градовете, които са и общоевропейски приоритети.
Делегатите от ОС участваха и в два форума, посветени на усилията на страните от Западните Балкани за присъединяване към Европейския зелен дневен ред и целите му за намаляване на въглеродните емисии и борбата с изменението на климата. В приветствието си кметът на Бар сподели, че според скорошно изследване на NALAS едва 1/3 от страните имат разработени стратегии за опазване на околната среда. Така на практика 70% от местните власти в региона нямат стратегически подход за опазване на околната среда и прилагат само ад-хок мерки към екологичните проблеми. Той подчерта, че поради силната централизация и зависимостта на общините от централния бюджет (средно около 50% целеви средства), те разполагат с малко възможности да заложат проблемите на опазването на околната среда сред дейностите си.
Ненад Витомирович, държавен секретар в Министерството на туризма, екологията и устойчивото развитие и развитие на Северния регион на Черна гора, сподели напредъка в сферата на опазването на околната среда и транспонирането на целите на Европейския зелен дневен ред в правно-нормативната база на страната. Той подчерта, че са предвидени и мерки за подкрепа и насърчаване на местните власти в изпълнението на тези цели, отчитайки важната им роля в процеса.
Посланикът на Германия в Черна гора Петър Фелтен говори за различните приоритети в сферата на екологията. Той сподели за Регионално климатично партньорство със Западните Балкани, договорено на последната среща на Берлинския процес в Тирана през 2023 г. Чрез него се цели постигане на справедлив и зелен енергиен преход, енергийна ефективност и увеличаване на възобновяемите източници, разширяване на трансевропейските енергийни мрежи и интегриране на Западните Балкани в енергийните пазари, устойчиво градско развитие и др. По отношение на финансирането от федералното правителство на Германия чрез Банката за развитие (KfW) – 1 млрд. евро безвъзмездни и заемни средства до 2030 г. и промоционални заеми на стойност до 0,5 млрд. евро за реформи в енергийния сектор, посланикът сподели, че до този момент 670 млн. (45%) вече са насочени за изпълнение на важни политически реформи в региона.
Като част от проекта на NALAS за създаване на офис на Конвента на кметовете за Западните Балкани и Турция, бяха представени и редица добри примери за разработване и изпълнение на Планове за устойчива енергия и климата. Кметовете Емануил Манолов и Хайредин Мехмедов допринесоха за дискусията с добри примери и опит от българските местни власти, а кметът на Бар посочи, че е предприел стъпки за установяване на сътрудничество с община Бургас и разчита на българските общини за идеи и вдъхновение как европейските средства могат да бъдат използвани за устойчиво развитие на териториите.

В рамките на първия панел бяха връчени и наградите „Шампиони в изпълнение на зеления дневен ред“. Отличени бяха следните шест града от Западните Балкани:
Сараево, Босна и Херцеговина: награда за проекта „Градската градина“ – иновативен проект за облагородяване на двора на училище за деца със специални потребности. Изградените обекти и засадената растителност са съобразени с техните сензорни и физически нужди. Дворът се намира в непосредствена близост и до старчески дом, даващ възможност за среща между поколенията. За изграждането на пространството са проведени множество консултации с граждани и академични среди.
Корча, Албания: поредица от проекти за устойчиво управление на отпадъци, включително преминаване към разделно събиране и промяна на нагласите в гражданите чрез активна работа и обучения на децата.
Каменица, Косово: наръчник за подкрепа и насърчаване използването на чиста енергия, в това число оборудване на публични сгради с възможности за производство на енергия от възобновяеми източници (соларни панели) и използване на енергия от вятърни паркове.
Никшич, Черна гора: проект за декарбонизация, изграждане на соларни панели и друга инфраструктура за производство на възобновяема енергия. Основен акцент са изградените в градска среда соларно дърво, соларна пейка и навес.
Кавадарци, Северна Македония: проект за устойчиви земеделски практики, ползващ станции за събиране и измерване на данни, благодарение на които се изготвят модели за прогнозиране на заболявания за съответните видове култури.
Крушевац, Сърбия: изпълнение на стратегия за устойчив транспорт и активна мобилност, водеща до положителни резултати в екологичната сфера.
Като част от проекта на NALAS за създаване на офис на Конвента на кметовете за Западните Балкани и Турция, бяха представени и редица добри примери за разработване и изпълнение на Планове за устойчива енергия и климата. Кметовете Емануил Манолов и Хайредин Мехмедов допринесоха за дискусията с добри примери и опит от българските местни власти, а кметът на Бар посочи, че е предприел стъпки за установяване на сътрудничество с община Бургас и разчита на българските общини за идеи и вдъхновение как европейските средства могат да бъдат използвани за устойчиво развитие на териториите.


png.png)






