Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Монтана получи наградата за Еко отговорна община за 2023 г.

Монтана получи наградата за Еко отговорна община за 2023 г.

13.10.2023
Монтана получи наградата за Еко отговорна община за 2023 г.

В Деня на българската община и местното самоуправление на съвместна проява с НСОРБ Сдружение „БГ Бъди активен“, което активно работи през последните години с българските общини, връчи наградите  „Еко отговорна община“. Кампанията, в която партньор е и НСОРБ, отличава усилията на местните власти в преодоляването на един от сериозните проблеми на нашето време – управлението на отпадъците.

„БГ Бъди активен“ е екип от хора и организации, които активно последователно разработват алтернативни решения за съществуващи проблеми. Чрез създаване на креативни концепции на база добрия опит на други държави и активно взаимодействие с институции, граждански организации и хората по места сдружението реализира демонстрационни проекти, които доказват, че всичко е възможно стига да имаме желание, добронамереност и готовност да за лично участие.

Сдружение BG Бъди активен работи за създаване на активно българско гражданско общество чрез две, свързани помежду си, програми:

РАЗДВИЖВАМЕ БЪЛГАРИЯ - Дългосрочна програма за насърчаване на активния начин на живот и ползите от физическата активност.

МЯСТО БЪЛГАРИЯ - Дългосрочна програма за облагородяване на средата чрез въвличане на общности и всички заинтересовани страни – общини, администрации, бизнес, граждани.

Надпревара Община #БезОтпадъци бе организирана  като част от кампания “Искам да съм полезен…Рециклирай ме!”.  Конкурсът стартира през месец март и продължи до края на септември, като мотивира много общини да намерят креативни начини да ангажират гражданите с опазването на околната среда и разделното събиране на отпадъците. За общините, които се включиха в кампанията, тя даде ценни уроци за това как могат задачите на местната власт да се превръщат в провокативни и ангажиращи хората инициативи, как могат да бъдат въвлечени гражданите и местните общности в намирането на общи решения за облагородяване на средата и как тези решения да прерастват в начин на работа по места. Активното участие на гражданите е залог за устойчивост на всяка добра инициатива. Когато хората са част от процеса, те възприемат направеното като свое, отнасят се с уважение към създаденото и с отговорност към неговото опазване и развитие.

Преди по-малко от месец София беше домакин на първия Национален форум Placemaking Connected: Bulgaria, който обедини активисти, граждански организации, експерти, бизнес, общински администрации с поглед върху съвременните тенденции в градското планиране и развитие. Философията на „създаването на места“ или както е популярно в Европа Placemaking включва основните елементи на политиката на ЕК „Новия европейски Баухаус“. Изхождайки от разбирането, че всяка човешка дейност изисква време, разговор и подходящо място, където да се състои, теорията Placemaking фокусира вниманието върху онези механизми и подходи, които могат да улеснят този процес и да направят повече места в градовете желани и посещавани, да ги превърнат от място за пребиваване в места за общуване. Специалистите определят „плейсмейкинга“ като философия за потенциала на хората да развиват средата, като изходната точка за демократично градско планиране.

За своя опит в работата с местните администрации и за пътя към намиране на добър диалог както с гражданите по места, така и с общините, разказаха Ласка Ненова - основател на БГ Бъди активен, социален предприемач и инициатор на програмите на организацията. Тя е член на УС на мрежата Placemaking Europe и е европейски представител на глобалната мрежа PlacemakingX; Влад Федоров - мениджър проекти на БГБА,  отговарящ за развитието на мрежа от партньорства за реализирането на национални и международни проекти и Зоя Георгиева - административен и финансов мениджър на БГБА, който активно работи за установяване на партньорства и съвместни дейности с общини в цялата страна.

I-ва награда за Еко отговорна община получи Община Монтана. Наградата прие  инж. Надя Младенова - директор на Технологичен парк Монтана.

  

3-те поощрителни награди си поделиха Кметство Марково, Община Родопи и Кметство Ослен, Община Криводол, Община Мездра, както и град Кърджали. Активната работа с гражданите за по-широко въвеждане на разделното събиране на отпадъци, почистването на незаконни сметища и много кампании за повишаване информираността на жителите и промяна на отношението към отпадъците откроиха победителите.

   

Наградите приеха Гергана Ваклинова - председател на Младежки клуб село Марково, общ.Родопи, Роман Иванов - кметски наместник на с.Ослен Криводол, общ.Мездра и Шенай Мехмедали - директор ОП" Паркинги, гаражи и зони за паркиране" град Кърджали.

БГ Бъди активен  отправи и допълнително предизвикателство към всички участващи общини в зелената надпревара през месец септември. Всеки включил се с допълнителната тема, имаше възможността да получи поощрителна награда - градска мебел - красив, цветен и озеленен парклет, който да постави на подходящо за целта място в своята община.  В предизвикателството се включиха 10 общини, които организираха почиствания на незаконни сметища, кампании за превенция на замърсяването, облагородяване на зелени зони. 

Съвременна паркова мебел получи Община Девня, която даде много примери как общината може креативно да се справя с проблемите с отпадъците.

Най-новата община, включила се в надпреварата, която се представи отлично в допълнителните предизвикателства - Община Костенец, получи като награда 2 броя инсталации за разделно събиране – шишеяди. Общината показа в рамките на кампанията, че успява да ангажира успешно и дългосрочно своите граждани в облагородяването и поддържането на градската среда чиста и красива. Наградата получи заместник-кметът на община Костенец Маргарита Минчева.

  

В тазгодишното издание на инициативата “Искам да съм полезен…Рециклирай ме!“ организаторите откроиха и работата на Община Белослав, Община Свищов и общините Белене, Сопот, Мездра, Самоков, Айтос, Провадия, Стрелча и други.