Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Министерството на финансите отбелязва 145 години от своето създаване

Министерството на финансите отбелязва 145 години от своето създаване

05.07.2024
Министерството на финансите отбелязва 145 години от своето създаване

Министерството на финансите отбелязва 145 години от своето създаване

Министерство на финансите е учредено през 1879г. в съответствие с Търновската Конституция. Неговата цел е била да подготви и въведе Държавния Бюджет. Министерството играе важна роля до средата на 40-те години. По-късно неговите функции са били значително редуцирани в условията на административно планираната икономика. След колапса на тоталитарния режим значението на Министерството на финансите нараства, тъй като пазарната икономика изисква здрава финансова, фискална и бюджетна политика.

Според сега действащото законодателство Министерството на финансите е отговорно за финансовото ръководство и политика на държавата. Основната задача на Министерството на финансите е да поддържа прозрачна фискална, финансова и бюджетна политика съгласно правителствената стратегия за пълноправно членство в Европейския Съюз.

В поздравителното писмо до заместник министър-председателя и министър на финансите Людмила Петкова от името на Националното сдружение на общините в Република България се изразява дълбоката признателност към ръководството и служителите на финансовото ведомство.

„Съвместната работа на НСОРБ и българските общини с Министерството на финансите през годините става все по-интензивна и натоварена с отговорност и очаквания не само в процеса на изготвяне на държавния бюджет, но и в утвърждаването на политиките за добро управление в публичния сектор и за развитие на капацитета на общинските специалисти. Признателни сме на целия екип на финансовото ведомство и неговите структури за готовността и добронамереността, която винаги са проявявали спрямо местната власт. Нашето партньорство е пример за ефективно взаимодействие между различните нива на управление и ние сме убедени, че това е пътят за развитие и утвърждаване на репутацията на институциите“, се казва в поздравителния адрес от НСОРБ.

Министерството на финансите е една от първите институции, учредена след приемането на Търновската конституция, Министерството на финансите остава през годините един от символите на държавността и гарант за стабилност и доверие. Огромна заслуга за това непоклатимо обществено уважение имат както авторитетът на именитите българи, които са ръководили финансовото министерство през годините, така и високите професионални стандарти, които са неотменим принцип в работата на експертите.

В достолепната история на Министерството на финансите редом с имената на държавници като Петко Каравелов, Тодор Бурмов, Иван Гешов, Васил Радославов, Константин Стоилов, Андрей Ляпчев и много други, НСОРБ отбелязва и това на първия кмет на Велико Търново, виден общественик и политик, един от регентите на Княжество България, председател на Народното събрание и кавалер на ордена „За храброст“ Георги Живков.

Честит празник!