Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Министър Йоловски: Липсата на кадри в областта на информационните технологии в общините и поради ниското заплащане

Министър Йоловски: Липсата на кадри в областта на информационните технологии в общините и поради ниското заплащане

14.09.2023
Министър Йоловски: Липсата на кадри в областта на информационните технологии в общините и поради ниското заплащане
Източник: БТА

Големият проблем на общините е липсата на достатъчно кадри в областта на информационните технологии. Това заяви пред депутатите от ресорната парламентарна комисия министърът на електронното управление Александър Йоловски, който отговаряше на актуални въпроси, свързани с дигитализацията на административните услуги, съобщи БТА.

„Трудно е да се наемат дългосрочно квалифицирани кадри и те да бъдат задържани поради ниското заплащане“, посочи Йоловски за липсата на кадри в общинските администрации. 

Той увери, че значителна част от българските общини предоставят услуги по електронен път през единния портал на Министерството на електронното управление, но призна, че все още има и много административни услуги, които продължават да се извършват на хартия. 

„През годините са правени няколко опита за централизирано изграждане на услугите на общинските администрации. Нито един от тези опити за създаване на централизирана система не е довел до желания резултат, тъй като тези опити са правени от централизирана структура. В случая в миналото това е било Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Общините са самостоятелни административни органи, които по закон сами решават за начините, по които предоставят административно обслужване, включително и по електронен път“, посочи министърът. 

Министър Йоловски съобщи още, че предстои да започне работа по осъвременяването на подзаконовата нормативна уредба в сферата на електронното управление, щом новоприетият Закон за електронното управление бъде публикуван в Държавен вестник.