На 12 май, под патронажа на кмета на Столична община, се проведе международен дискусионен форум, посветен на практическите подходи за приложение на геотермалната енергия за диверсификация на производството и потреблението на електрическа и топлинна енергия.
Експертите дискутираха представени данни за геотермалния потенциал общините в България и визията за ефективното използване на тези ресурси, в контекста на европейските политики.
Участие във форума взеха изпълнителният директор на АУЕР, арх. Здравко Здравков – главен архитект на Столична община, представители на браншовите организации – Българския енергиен и минен форум, Българска асоциация геотермална енергия, водещи експерти в областта и др. Представена бе и актуална информация за разработени технологии и проекти от водещи технологични компании в тази област и добри практики от Турция, Германия, Франция.

Организаторите на форума представиха идентифицирани и необходими правни и институционални промени за стимулиране развитието на геотермални проекти в България. Обърна се внимание на непълната регулаторна база и необходимостта от по-широки и гъвкави правомощия на общините. Експертите предлагат общините да получат права самостоятелно да определят концесионните такси и таксите за ползване на ресурсите; регламентиране на общ срок за завършване на обектите (в зависимост от комплексността), след което общините да имат правото да прекратяват концесията и да се разпореждат чрез нова концесия; предоставяне на концесия за ползване под условие - доказване на сериозен инвестиционен интерес и финансов ресурс за реализиране на проекта в определения срок и др.;
С презентациите от форума можете да се запознаете на Международен дискусионен форум | bulenergyforum.org


png.png)






