На 19 октомври в Министерство на земеделието и храните се проведе второто заседание на Консултативния съвет по поземлени отношения и комасация. Основна точка в дневния ред бе оптимизиране на разпределението на държавните и общински пасища, мери и ливади.
След оживени дебати бе постигнато съгласие при ежегодното преразпределение да се дава предимство на местните животновъди (спрямо досегашната практика, даваща приоритет на ползватели с изтекли договори за наем), както и за едновременно разпределение на общинските и държавните пасища от съвместна комисия. Целта е животновъдите по-лесно да достигат предписаната от закона норма за декари на животинска единица и включване на държавните пасища в процеса на дългосрочно отдаване за ползване. Съвместната работа се очаква и да минимизира рисковете от регистрация на кухи животновъдни обекти и виртуални животни/ушни марки.
Обсъдени бяха и възможностите за приоритетно участие на производители от чувствителните сектори (животновъдство и производство на плодове и зеленчуци) в търговете за наемане на земеделски земи от общинския и държавния поземлен фонд.
МЗХ ще подготви законопроект за изменение и допълнение в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи във връзка с промени в подхода на разпределение на постоянно затревените площи до края на годината.
Съветът дискутира и ред други актуални въпроси, в т.ч.: оптимизиране на условията за сключване на доброволни споразумения за комасирано ползване (в т.ч. плащанията за т.нар. полски пътища); самозалесяването на земеделски земи и актуването им в горски територии; усъвършенстване на способите за определяне на пазарни наемни цени на база средногодишните рентни плащания; нуждата от поземлено данъчно облагане; дългосрочното отдаване на т.нар. остатъчен поземлен фонд по чл. 19 от ЗСПЗЗ и пр.
В заседанието участва заместник-представителят на НСОРБ в Консултативния съвет, старши експертът „Земеделие, гори, селски и планински райони“ в екипа на сдружението Симеон Петков.


png.png)






