Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Местните лидери от Комисия ENVE посочиха своите основни приоритети за 2023 – справяне със замърсяването и енергийната криза

Местните лидери от Комисия ENVE посочиха своите основни приоритети за 2023 – справяне със замърсяването и енергийната криза

17.02.2023
Местните лидери от Комисия ENVE посочиха своите основни приоритети за 2023 – справяне със замърсяването и енергийната криза

Справяне със замърсяването на градските води, изменение на Директивата за намаляване на вредното влияние на азбест и подобряването на качеството на въздуха бяха трите основните теми, обсъдени от Комисията ENVE към Европейския комитет на регионите (КР) на 14 февруари.

В заседанието участваха кметът на Ловеч Корнелия Маринова и съветникът от Столичния общински съвет Малина Едрева.

Рафал Тшасковски, кмет на Варшава и председател на комисията ENVE, подчерта, че въпреки трудностите през 2022 г., местните и регионалните власти в ЕС са успели да въведат спешни мерки за намаляване на потреблението на енергия, за повишаване на енергийната ефективност в сградите и обществения транспорт и инвестиране във възобновяеми енергийни източници.

„Работихме също за озеленяване на градовете и за подобряване на биоразнообразието и качеството на нашия въздух, вода и почви. Постигнахме това дори без адекватна финансова и техническа подкрепа“, допълни той и подчерта колективната амбиция и воля на местните власти за конкретни действия и през тази година.

Кметът Тшасковски призова Европейската комисия да предостави директни средства за местните и регионалните власти за изпълнение на амбициозни проекти по линия на Зелената сделка.

Сред приоритетите на Комисията за 2023 г. са подкрепа за постигане на амбицията на ЕС за нулево замърсяване, за финализиране на конкретните инструменти за ускоряване на енергийния преход и справяне с енергийната криза, както е заложено в пакета Fit for 55 и в REPowerEU.

Членовете на комисията обсъдиха становището за преразглеждане на Директивата за пречистването на градските отпадъчни води. Основните констатации са, че градските отпадъчни води са един от основните източници на замърсяване, ако не се събират и пречистват правилно. В същото време около 92% от токсичните замърсители, открити в тях, идват от фармацевтичния и козметичния сектор.

В проектостановището за изменение на Директивата за азбеста се подчертава, че е изключително опасно, причиняващо рак вещество, което все още присъства в много сгради и е отговорно за много смъртни случаи.

Комисията завърши с обсъждане на приоритетите на Шведското председателство по отношение на енергийната сигурност и климатичния преход. В разговора участва и Арвид Палмквист от Постоянното представителство на Швеция към ЕС и Сара Нелен, заместник-началник на кабинета на изпълнителния вицепрезидент на Европейската комисия Франс Тимерманс.