Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Мерки в детски градини и училища в периода на висока заболеваемост от скарлатина и варицела

Мерки в детски градини и училища в периода на висока заболеваемост от скарлатина и варицела

01.02.2023
Мерки в детски градини и училища в периода на висока заболеваемост от скарлатина и варицела

В НСОРБ постъпи писмо от държавния здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, д.м. (изх. № 63-00-20/30.01.2023г.) по повод отчитаната в страната висока заболеваемост от скарлатина и варицела в детски градини и училища.

Болшинството от заболелите са деца на възраст 1 – 9 г. Регистрирани са множество взривове на заболявания поради близкия контакт в организираните колективи и високия индекс, отчитащ отношението между заболелите в проявена клинична форма и изложените на риск от заразяване.

Главният държавен здравен инспектор обръща внимание, че е наложително чрез кметовете и кметските наместници да се обърне внимание на медицинските специалисти в детски градини и училища за стриктно спазване на изискването за сутрешен филтър и недопускане на деца с видими оплаквания на остро инфекциозно заболяване.

В писмото са посочени необходимите действия за справяне с епидемичното разпространение на заразните заболявания по отношение на дезинфекция на повърхностите и проветряване в детските и учебни заведения: 

- Провеждане на ежедневно, минимум двукратно, влажно почистване и дезинфекция на всички помещения (занимални, спални, учебни кабинети, физкултурни салони, лаборатории, работилници, коридори и т.н.) и критични точки в тях – подове, маси, дръжки на врати, парапети, уреди за работа и игра, учебни пособия (мишки, клавиатури, микроскопи, инструменти в работилниците и др. пособия), тоалетни чинии, мивки, кранове и др., а на санитарните помещения неколкократно ежедневно измиване и дезинфекция;

- Стриктно спазване на изискванията за извършване на дезинфекция на гърнетата на децата от яслените групи, като се използва отделна престилка и след обслужване на всяко дете помощник-възпитателите задължително измиват и дезинфекцират ръцете си.

- Провеждане на дезинфекция на приборите и съдовете за хранене след всяка употреба. Трапезната посуда и приборите за хранене се подлагат на почистване и химиотермодезинфекция след всяка употреба.

Дезинфекцията се извършва с разрешени от Министерството на здравеопазването биоцидни препарати, включени в Регистъра на биоцидите, по реда на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещество и смеси, публикуван на електронната страница на МЗ.

Дезинфектантите следва да са с бактерицидно и вирусоцидно действие или частично вирусоцидно (вируси с обвивка) действие.

В зависимост от обектите и повърхностите, които ще бъдат третирани, дезинфектантите трябва да бъдат разрешени за Продуктов тип 2 „Дезинфектанти и алгициди, които не са предназначени за пряка употреба върху хора или животни“ и/или за Продуктов тип 4 „Област на употреба, свързана с храни и фуражи“.

При дезинфекция с биоциди, съдържащи хлор, се прилагат предпазни мерки за предотвратяване на неблагоприятното въздействие на отделящия се във въздуха хлор: проветряване, а при необходимост – избърсване и изплакване на дезинфекцираните повърхности и предмети.

В детските заведения:

- Ежедневно измиване с вода и сапун на играчки, маси и столове. Използват се само играчки, които позволяват измиване.

- Провеждане на минимум двукратно дневно проветряване на помещенията за 30 минути в отсъствие на децата (преди пристигането им и следобед). Проветряване на всички помещения често (до 5 мин на всеки астрономически час в работния ден).

- Ежедневно изтупване на спалното бельо, ежеседмично на завивките и килимите и ежемесечно на дюшеците (матраците).

- Провеждане на термодезинфекция на спалното бельо при всяко изпиране и последващо изглаждане с гореща ютия.

В училищата:

- Посоченото почистване и дезинфекция и между двете смени;

- Проветряване на учебните стаи по време на всяко междучасие и/или по-често в съответствие с метеорологичните условия;

- Почистване и дезинфекция на училищните автобуси преди първия курс, а впоследствие след всеки курс.

В писмото се напомня, че е необходимо да се създадат подходящи условия за измиване на ръцете чрез осигуряване на течаща топла вода, течен сапун и еднократни средства за подсушаване във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните в детските градини и в училищата, осигуряване на тоалетна хартия.

Д-р Ангел Кунчев обръща внимание, че кметовете следва:

- Да възложат на експертите от дирекция/отдел „Здравеопазване“ да проведат инструктаж на медицинските специалисти;

- Да създадат организация за осигуряване на необходимите количества биоциди и др. за провеждане на гореописаните мерки.

Регионалните здравни инспекции следва да окажат методична помощ и да осъществят контрол по спазване на гореописаните мерки в организираните детски и ученически колективи.

С пълния текст на писмото можете да се запознаете ТУК.