Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Контрол и превантивни мерки относно стопанисването и излизане на селскостопански животни по републиканската пътна мрежа

Контрол и превантивни мерки относно стопанисването и излизане на селскостопански животни по републиканската пътна мрежа

10.09.2025
Контрол и превантивни мерки относно стопанисването и излизане на селскостопански животни по републиканската пътна мрежа

От Агенция "Пътна инфраструктура" ни информираха, че през последните седмици са зачестили случаите на излизане на селскостопански животни в обхвата на републиканските пътища и платното за движение, включително по автомагистралите „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“, както и по Северна скоростна тангента.

С оглед предприемане на своевременни действия за ограничаване на риска от тежки инциденти, от АПИ напомнят, съгласно правомощията и компетенциите но общините, те да предприемат съответните действия за извършване на проверки, осъществяване на контрол и превенция относно осъществяването на паша на животни на терени, попадащи в обслужващата зона на републиканските пътища, както и контрол относно тяхното отглеждане, стопанисване и движение в обслужващата зона на републиканските пътища. 

От гледна точка на ангажиментите на Агенция „Пътна инфраструктура“ по обезопасяване на крайпътното пространство, Агенцията прилага изискванията, заложени в чл. 89, ал. 3 от Наредба № РД-02-20-2/ от 28.08.2018 г. за проектиране на пътища, като по автомагистралите и скоростните пътища са монтирани предпазни телени огради за животни.

Агенция „Пътна инфратсруктура“ разчита на съдействие и предприемане на съответните действия, с цел предотвратяването на пътнотранспортни произшествия със селскостопански животни.




/МЯ/