Председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Велико Търново Даниел Панов откри Встъпителната конференция за общински мандат 2023 - 2029, която се провежда днес в Столицата.
В началото на първия за мандата голям форум за ръководствата на общините, той каза:
"Започваме седмицата заедно с нашата първа среща в този широк състав. Благодаря Ви, че отделихте от времето си и днес сте тук, за да поговорим за нещата, важни за нас.
Резултатът от нашия разговор следва да бъде положителен най-вече по въпросите, които ни касаят, и най-вече отговорите на централната власт.
В този период от годината е и времето, когато мислим и за новите си планове и проекти, стратегически решения и инициативи за дългосрочно развитие на нашите общини. Не трябва да забравяме, че пред нас има много неизвестни, които повечето не зависят от нас.
Искам да започна позитивно нашето първо общинско събитие и да припомня, че за разлика от миналата година, сега в краткосрочен план имаме сравнителна стабилност от бюджетна гледна точка. Имаме яснота и за инфраструктурни общински проекти в размер на близо 2 милиарда лева. Този път те са заложени поименно в държавния бюджет, ресурсът е осигурен, от нас остава да се мобилизираме и през 2024 година да имаме активен строителен сезон. Искам да благодаря на всички колеги, че 98% подадохте проектни предложения.
Започваме мандата в добър диалог с изпълнителната власт и с обещание за комуникация и чуваемост за нашите искания и предложения.
Благодаря на Председателят на Народното събрание г-н Росен Желязков, че е с нас днес. За нас дългогодишното партньорство със законодателната власт е израз за доверие и разбирателство. Надявам се, че и през този мандат ще продължим в координация и комуникация с Народното събрание да работим по ключовите реформи за стратегическото развитие на страната ни и в диалог ще намерим правилните подходи за прилагането им.
Ще бъде важно днес да помислим за тези теми и въпроси, които са общовалидни за всяка община, и чрез които косвено или пряко ще намерим решенията за нашите специфични проблеми и предизвикателства.
Преди четири години на същата дата споделих с повечето от Вас, че това ще е един от най-сложните мандати, без дори да подозирам за развитията с Ковид, за политическата нестабилност в страната, за войните в нашето непосредствено съседство и Близкия Изток.
Без съмнение това бе много необичаен и сложен мандат, но преминахме през него, изведохме своите поуки, научихме и някои тежки уроци и днес пак сме тук заедно.
Заедно, за да продължим работата си по общите ни цели. Ще кажете, че те са сходни на тези отпреди 4 години, но това не значи, че не сме ги постигнали.
Напротив, това само показва нашата последователност, защото нашите приоритети надхвърлят обхвата на четирите години на нашите мандати. Те са носители на висока амбиция, ориентирани около стратегически цели и реформи, които изискват време, дебат и най-вече координация със законодателна и изпълнителна власт.
Искам да благодаря, че местната власт, заедно с общинските съвети, успяхме да се справим. Както често съм казвал, че местната власт бе гръбакът на държавата.
Говорим за интегрирано общинско и регионално развитие, което е факт в много държави още отпреди 10 години. В същото време за нас това бе коренна промяна в планирането на инвестициите ни, която ни накара да си сътрудничим още по-активно за създаването на междуобщински проекти. Много сложен и забавен бе стартът по тази тема и наваксването няма как да стане с прибързани и необмислени решения. Изпълнихме всички очаквания и искания към нас - от подготовката и приемането на плановете за интегрирано развитие на общините, през „спринта“ за подготовка на концепции за интегрирани териториални инвестиции преди изборите, до сформиране на звената и комитетите за подбор на проекти в 10-те големи общини. През януари предстои да обновим съставите на Регионалните съвети за развитие, за да има и подбор на инвестиционните предложения. Сдружението ще продължи да ни подкрепя както и досега чрез консултантска помощ и обучения, но най-вече с ежедневната комуникация и отвореност към проблемите на нашите екипи.
Успяхме да наложим темата за финансовата автономност на общините в публичното пространство. Още не е факт решението за оставането на 2% от подоходния данък в бюджетите на общините, но е налице политическо разбиране за нуждата от предприемане на реални стъпки в посока към децентрализиране на управлението. Във фокуса на усилията ни през новия мандат ще бъдат въпросите за изработване на механизъм, който да не допуска дисбаланси и да не ощетява никоя община.
Нужно е да работим и за подобрена прозрачност. Желанието ни за актуализацията на данъчните оценки придоби изключително превратен смисъл. Така за всеки един от нас е ясно, че това няма да доведе до забогатяването на общините ни, но темата също е част от процеса, който ще позволи на кметовете и общинските съвети да водят адекватни политики за развитието на своите райони и да имат повече собственост върху решенията и правенето на политики.
В първата сесия днес ще си говорим за бъдещето, а то е базирано на устойчиво развитие и иновации. Това обаче не изключва базовата инфраструктура. Напротив - тя е задължителната основа, но в съчетание с модерни и иновативни решения за нейното управление. Изграждането на един път не е само асфалт, маркировка и знаци. Те са задължителни, но могат да са „умни“ – да имаме датчици, сензори и камери, както и интелигентна сигнализация, която да предупреждава за опасности на база събраните данни. Ключов елемент е свързаността на всички тези системи и възможността за събиране, анализ и обмен на данни. Поумняването на инфраструктурата чрез цифровите технологии е целта, към която да отправим усилията си и следва да се възползваме от наличните програми и механизми пълноценно. Важно е да инвестираме в интелигентни системи, защото те ни позволяват не само да подобрим показателите за екологичен преход, но и са източник на данни в реално време, за да можем да взимаме правилните решения.
Не на последно място е и темата за демографската ситуация в страната. Демографските промени имат сериозно влияние върху устойчивостта на публичните финанси, а в момента разчитаме основно на еврофондове, за да покриваме основни социални нужди. Тези средства обаче не могат да бъдат дългосрочни решения и в един момент ще приключат, като ни оставят без алтернатива. Общините не могат сами да обърнат негативните развития - населението застарява, обезлюдяването е факт за много територии – но могат да са част от проактивния подход за създаване на подходящи условия за живот, които да противодействат на негативните тенденции. Привличането на инвеститори и развитието на местния потенциал са нашите възможности да запазим редица услуги и да подобрим качеството на живота за нашите граждани.
Тези, а и други теми вярвам, че ще бъдат във фокуса на обсъжданията в рамките на днешното събитие. Кметовете никога не говорят абстрактно, а с конкретни примери и практики. Надявам се, че предстоящите дискусии всеки ще се включи със своя идея, бележка или коментар.
В заключение пожелавам на всеки от Вас да работи с постоянство, да сте амбициозни и да успявате да постигнете най-доброто за своята община в започналия мандат.
В навечерието на тези най-светли празници искам да Ви пожелая здраве и благоденствие на домовете Ви."










png.png)






